Wpis z mikrobloga

Siemka, pierwszy raz piszę do Was o poradę w sprawie #emigracja . Nigdy nie rozważałem takiej opcji ale od jakiegoś czasu myślę o tym coraz częściej. Do rzeczy - mam 23 lata, pracuję sobie legalnie od dwóch lat na nie najgorszym stanowisku. Zarobki dosyć dobre, ale kiepska atmosfera w pracy. Dodatkowo amatorsko handluje sobie z kumplem samochodami oraz częściami do aut, zawsze coś grosza wpadnie. Jednak w moim małym biznesie przeszkadza właśnie mi praca (sporo godzin, dwie zmiany). Zastanawiałem się nad zmian pracy na spokojniejszą i poświęceniem większej ilości czasu na nauke mechaniki oraz handel/naprawę aut. Troszkę szukałem, ale nic logicznego w okolicy nie znalazłem a z samego handlu autami się nie utrzymam. W związku z tym zastanawiałem się nad emigracją do #niemcy . Język znam w stopniu komunikatywnym, ale znajomości za granicą żadnych nie mam. Mam pewną, dobrze płątną pracę na zbiorach w wakacje ale mam trochę inny cel w związku z emigracją. Głównym celem nie byłyby pieniądze a poduczenie się języka i załapanie znajomości w obszarze motoryzacyjnym, tak abym powoli wkręcił się w import aut do Polski. Jestem dosyć obrotny więc wydaje mi się że z czasem zdobyłbym znajomości i wiedzę która pozwalałaby mi na drobny handel autami z Niemiec.

I mam do Was pytania:
-czy da się znaleźć pracę przez pośredników/agencję nie będąc oszukanym?
-orientujecie się może jak wygląda rynek pracy w DE dla kierowców zawodowych (głównie solówki, same C) ? Mógłbym odłożyć troszkę funduszy przed wyjazdem i nie wiem czy zostawić to na ewentualne utrzymanie/inwestycję czy może zrobić sobie prawko na C, troszkę pojeździć w PL i potem wyjechać? Pracuję właśnie w firmie transportowej i troszkę znajomych kierowców wyjechało i sobie radzi w Niemczech, ale jeżdżą głównie z naczepami, głównie w dalekie trasy a ja wolałbym pojeździć wokół komina, mniej zarobić ale mieć więcej czasu na naukę języka i zdobywanie znajomości :)

Dziękuje za ewentualne porady, pozdr :)
  • 15
@sterydziarz132: Swojego czasu też myślałam o emigracji. Pewien człowiek, który trochę świata zwiedził powiedział mi bardzo mądrą rzecz. Że zanim zarobisz swojego pierwszego eurasia/dolca/pesosa, musisz wydać kosmiczne ilości złotówek na znalezienie mieszkania, podróże, utrzymanie i przeżycie chociażby pierwszego miesiąca. Niemcy to spoko kraj jeśli chodzi o emigrację bo nawet jak masz te 1500eur to możesz się utrzymać i kupić coś fajnego.
@sterydziarz132: Dużo kurierów szukają ale nie wiem jaka placa. Szkoła około 200 euro 3 miesiące. Mieszkanie tzn pokój od 250 euro. No język w większości przypadków trzeba dobrze znać, chyba ze robisz u Polaka ale nie radze.
@maxprojekt: Nie, aktualnie handlujemy autami z Polski (głównie kupione po znajomych albo z OLX/otomoto), ale miałem właśnie plan zacząć coś działać z autami z Niemiec (również rozbiórka na części, mam do tego warunki i doświadcznie z autami z PL). Do granicy mam dosyć blisko (około 180km), laweta też się jakaś znajdzie. Dlatego też zastanawiam się nad rzuceniem pracy w Polsce i znalezieniu czegoś w Niemczech. Z biegiem czasu załapałbym jakieś znajomości
tym zastanawiałem się nad emigracją do #niemcy . Język znam w stopniu komunikatywnym, ale znajomości za granicą żadnych nie ma


@Stara: No właśnie jeśli będzie trzeba zabrać ze sobą trochę pieniędzy na start to nie będę miał z tym problemu, jak na razie mam stały dochód w Polsce ale troszkę już działa mi na nerwy wyzysk i atmosfera pracy w moim zakładzie.
@sterydziarz132:

Polecam, ja już czwarty rok tutaj siedzę. Ponadto rozwieje Twoje wątpliwości - da się być nie wyruchanym przez pośrednika. Ja się od pośrednika nie ruszam póki co, dobrze mi tu :) chcesz to mogę na pw więcej opisać, ogółowi się chwalił nie będę bo jeszcze mnie ktoś rozpozna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sąsiad ponadto, z resztą Polak, jeździ c+e, inny sąsiad w kurierce.

Tak jak piszę,
@sterydziarz132: nie szukaj przez posrednika ;) jesli ogarniasz niemiecki to proponuje ci napisac swoje cv. w liscie motywacyjnym przedstawy swoja sytuacje tzn napisz w jakim stopniu znassz niemiecki bla bla bla. nastepnie uderzylabym na twoim miejscu do piekarnii. praca od wczesnego rana lub tez poznej nocy ale przy tym samo C ci wystarczy. jedna zmiana i w miare normalne pieniadze. to pozwoli ci na dobry start. cv wysylaj bezpoisrednio do firm
@sterydziarz132: Wejdź sobie na giełdę pracy na stronie niemieckiego urzędu pracy. Jest tam wiele ofert dla kierowców. Oczywiście jest wiele pośredników, no ale warunki są jasne, więc trudno być oszukanym. Ponadto często pośrednicy podają już jaki układ zbiorowy pracy ma zastosowanie (w tym stawka godzinowa). Ponadto są oferty w ramach Direktvermittlung. A jeśli jakieś pośrednictwo jest płatne, to informują o tym.