Wpis z mikrobloga

Pewnie większość osób oglądających brytyjskie seriale zastanawiała się albo zwróciła uwagę, że policjanci nie używają tam broni. Obejrzałam właśnie pierwszy sezon skądinąd świetnego serialu Happy Valley i aż serce mi się krajało bo to powinien być sztandarowy przykład czemu jest to rzecz zwyczajnie głupia. Policjanci są kompletnie bezbronni w starciu z osobami silniejszymi i bardziej zdeterminowanymi od siebie nie wspominając o tych, którzy są uzbrojeni. Mają te swoje pałki i gaz, ale daje to albo jakiś marginalny efekt albo żaden.

Podczas oglądania Luthera miałam podobne odczucia, ale w 4 sezonie trochę z tym skończyli i niejako wymusili używanie broni, ale nadal w oparach jakichś rozterek moralnych.

Znając Brytyjczyków jest to zapewne uwarunkowane kulturowo a przede wszystkim historycznie, ale czy Was to czasem nie boli i też np. podczas oglądania jakiegoś serialu w duchu nie krzyczycie "wyciągnij do cholery ten pistolet?" :P

#seriale #serial #happyvalley #luther #uk
  • 12
@magnes125: chodzi o to, że sytuacje z serialów mają się nijak do rzeczywistości... sam mundur daje przewagę bo nikt normalny nie uderzy urzędnika publicznego z parnerem który wezwie wsparcie... pałki i gaz też najczęściej wystarczają, efekt profesjonalnego gazu paraliżującego nie jest "marginalny", a pałka w rekach kogoś kto jest wyszkolony w jej używaniu to lepiej niż nóż w rękach dresa...
@magnes125: Mój szef kiedyś był policjantem i mi tłumaczył, bo skoro oni będą nosić broń to przestępca wie że oni mają broń i się na to przygotuje i będzie miał coś gorszego(tak pokrętnie trochę wytlumaczylam, ale mam nadzieję że zrozumiale:))... Oni chcą wszystko po dobroci załatwić ( ͡º ͜ʖ͡º)
sam mundur daje przewagę bo nikt normalny nie uderzy urzędnika publicznego z parnerem który wezwie wsparcie...


@Dijuna: Mundur z oczu bazyliszka, oślepia każdego bandytę. Nie wiem jak definiujesz normalność, ale jeśli ktoś łamie prawo i chce drugiej osobie zrobić krzywdę to widząc brak broni u policjanta to tylko zwiększa jego szanse jako przestępcy
@Dijuna: Przyznałabym Ci rację bo też dotąd tak to rozumiałam, ale po obejrzeniu Happy Valley moje patrzenie na tę kwestię diametralnie się zmieniło. Rzeczywiście tak jest, że fabularyzacja i przekoloryzowanie nie oddaje stanu faktycznego i podejścia Brytyjczyków do munduru, ale są sytuacje, kiedy ona jest zwyczajnie niezbędna. I nic nie pomoże doskonałe wyszkolenie i świetne obsługiwanie się pałką i gazem - a i to nie zawsze jest na wyposażeniu policji.
@magnes125: W UK działa system "policing by consent" - to oznacza, że policja jest na ulicach ponieważ społeczność tego chce. Dzięki temu mają zupełnie inny autorytet działania niż na przykład policja po transformacji w Polsce, która była kojarzona jedynie z opresyjnym reżimem.

To nie jest też tak, że są nieuzbrojeni - paralizator i pałka to też broń, nie mają broni palnej po prostu. Do większości zadań, przynajmniej według szefa policji w
Piszę pod tagiem głównie serialowym dlatego, że tam cały ciąg nieszczęśliwych i śmiertelnych w skutkach wydarzeń brał się z faktu nieposiadania broni przez policjantów i ich nastawieniu na zdrowy rozsądek i dialog. I mimo, że ten serial nie poruszał tego problemu to z perspektywy mojej, polskiej rzucało się to okropnie w oczy.
@magnes125: nasi mają broń a i tak nie potrafią się nią posługiwać. Tak samo jest na pewno z pałkami na wyspach. Każdy bagiet ma, ale nikt z tego korzystać nie potrafi.
@dob3k: W sytuacjach, kiedy liczy się czas, a o takich piszę wzywanie takich jednostek może być nieefektywne gdyż zwyczajnie będzie na to za późno. Rozumiem jednak, że tam w taki sposób to działa. Czytałam nawet wczoraj o tym, że mają na każdym osiedlu specjalne komisariaty (jednak nie są one typowe) i jest ich sporo w razie gdyby policja potrzebowała wsparcia. Zresztą sposób w jaki tam funkcjonuje policja jest jak dla mnie
@magnes125: Realne sytuacje wystepuja w realnym swiecie a w realnym swiecie zwykle krawezniki w UK nie potrzebuja broni i co jest duzo wazniejsze spoleczenstwo nie chce by zwykly kraweznik nosił pomiedzy nimi bron. Sa specjalne jednostki i starczy. Jest tak od bardzo wielu lat i dziala bez wiekszych problemow.