Wpis z mikrobloga

Mircy z #historia, wybaczcie moją ignorancję: jaki był stosunek władz III Rzeszy do religii czy chrześcijaństwa (tam to bardziej protestantyzm wtedy chyba?)?

Czy polityka NSDAP miała jakieś określone podejście do spraw wiary, obiektów kultu, przedstawicieli kleru?
  • 11
@wonsz_smieszek: hitler jako katolik wychowany w Austrii jeszcze przez pewien czas brał udział w uroczystościach chrześcijańskich (m.in. symboliczny pogrzeb Piłsudskiego w 1935), Ale tak jak colega napisał w miarę postępu ideologii wiara stała się zbędna i wyznaniem stał się wódz i Wielkie Niemcy.
Wiara żołnierzy była ich prywatną sprawą, stad niektórzy szli na wojnę z Gott mit uns na ustach, a niektórzy na religię kładli lachę. trzeba też pamiętać, że Nazizm
@tenodbiletow: dziękuję!

A przy okazji:

trzeba też pamiętać, że Nazizm był głównie tam, gdzie protestanci - Ostpreußen, Vorpommern, Brandenburg, F.S. Danzig

W katolickiej Bayern i Niederschlesien Hitler nie zdobyl większego poparcia i zainteresowania


interesujące - dzięki za zwrócenie uwagi. Jakoś nigdy nie wnikałem w rozkład poparcia dla nazizmu. Spróbuję dotrzeć do liczb, bo pewnie założenie, że całe Niemcy w 100% były za Hitlerem jest uproszczeniem.

@darek-jg: dziękuję, zaraz będę studiował
@wonsz_smieszek:
Tutaj masz poparcie w wyborach z '33

Ogólnie Hitler chciał wprowadzić coś w stylu religii/ideologii państwowej wzorowanej na wierzeniach nordyckich/starogermanskich i kulcie siły. Ale nie tępiono przejawów religijności chrześcijańskiej - są relacje o tym, jak żołnierze nawet z Wilczego Szańca, czyli bezpośredniego otoczenia Hitlera, chodzili na msze do Kętrzyna.
Dodatkowo Hitler miał dość szerokie poparcie wśród ludów muzułmańskich (jako że walczył z Wielką Brytanią i Francją, które kontrolowały wówczas Bliski
Pobierz Ragnarokk - @wonsz_smieszek: 
Tutaj masz poparcie w wyborach z '33

Ogólnie Hitler...
źródło: comment_n85u8bkODQXNES7GtSNr4XZKHSlq2F2m.jpg
@Ragnarokk: duże zróżnicowanie w poparciu, nie zdawałem sobie z tego sprawy. Ciekaw jestem jak to się zmieniało w ciągu kolejnej dekady, ale wyborów już nie było, a i ankieterzy chyba po ulicach nie chodzili.


Co do religii to faktycznie, nie bez przyczyny lubił Wagnera z jego dramatami opartymi o nordyckie legendy i bohaterów.
@wonsz_smieszek:
Poparcie miał wysokie niemal do samego końca. Po zamachu Stauffenberga społeczeństwo było cały czas oburzone, że ktoś się ważył na taki krok i był olbrzymi ruch spontanicznego poparcia dla niego poparty sporym zastrzykiem finansowym na finansowanie wojny. Przeciwni mu byli bardziej arystokraci czy oficerowie, zdający sobie sprawę jak bardzo mają w gruncie rzeczy #!$%@?, lud wierzył lub/i był niedoinformowany o faktycznej sytuacji na frontach.

Poparcie spadło, jak Armia Czerwona w