Wpis z mikrobloga

#neuropa #prawo

Nie jestem wybitnym legalistą czy moralizatorem, ale widzę, że kultura sebixów na wypoku jest silna (co widać chociażby w komentarzach do działalności wybitnego patrioty @Gruszka1992 ) dlatego chciałem poruszyć wątek, który praktycznie nie pojawia się w komentarzach w tym znalezisku:

http://www.wykop.pl/link/3069951/kierowcy-nie-przekraczaja-predkosci-to-bedziemy-karac-za-mruganie/

Generalnie komentarze poszły w oczywistym kierunku: naciąganie, wyciąganie kasy, czepialstwo, hwdp i jp na 90%.

A ja się zastanawiam czy ktoś bierze pod uwagę, że ostrzegawcze "miganie" może być niespecjalnie rozsądnym zachowaniem z punktu widzenia interesu społecznego?

Jeśli komuś migamy to zazwyczaj dlatego, że chcemy "po koleżeńsku" pomóc mu uniknąć mandatu. Szlachetne. A czy myślimy o tym ilu przy okazji takich rutynowych kontroli wpada pijaków, prawdziwych piratów drogowych, januszy bez ubezpieczenia, sebów w trupach, które nie powinny być dopuszczone do ruchu, poszukiwanych przestępców etc.

Kontrola na drodze kojarzy nam się w 99% z mandatem za prędkość, ale warto chyba pamiętać ile przy okazji innych rzeczy jest załatwianych i czy przypadkiem chęć uchronienia jakiegoś randoma przed kilkoma stówkami mandatu nie powinna nam przesłaniać potrzeby łapania przestępców stanowiących zagrożenie dla społeczeństwa?

Przykłady:
http://kcynia.info/poszukiwany-wpadl-podczas-rutynowej-kontroli/
http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,17685275,Sprawcy_wlamania_wpadli_podczas_rutynowej_kontroli.html
http://bytow.naszemiasto.pl/artykul/wpadl-podczas-rutynowej-kontroli-drogowej-lacznie-mial,3615514,art,t,id,tm.html
http://www.tvn24.pl/katowice,51/zywiec-poszukiwany-3-listami-wpadl-podczas-kontroli-drogowki,624074.html

Mrugając dajecie takim ludziom szanse, szansę na którą raczej nie zasługują :)
  • 75
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jason_L_McCabe:

Jeśli komuś migamy to zazwyczaj dlatego, że chcemy "po koleżeńsku" pomóc mu uniknąć mandatu. Szlachetne. A czy myślimy o tym ilu przy okazji takich rutynowych kontroli wpada pijaków, prawdziwych piratów drogowych, januszy bez ubezpieczenia, sebów w trupach, które nie powinny być dopuszczone do ruchu, poszukiwanych przestępców etc.


Ja migam w zależności od tego, w jakim miejscu się ustawią. Jeżeli jest to obszar zabudowany, z dużym ruchem pieszych, z niebezpiecznym skrzyżowaniem itp. to nie mrugam, bo to miejsce w którym należy zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność, piraci niech
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe: Może poruszam się po dziwnych miejscach, ale gdy komuś migam światłami, robię to najczęśniej w celu ostrzeżenia przed zagrożeniem lub informacji o nieprawidłowych światłach. Na oko: 50% - źle ustawione/długie światła, 30% - zgaszone światła, 15% - zagrożenie na drodze (dzika zwierzyna, pijani/niewidzialni ludzie stwarzający zagrożenie, gałęzie/drzewa na drodze, wypadek itd.). 5% zostaje na ostrzeżenie przed kontrolą radarową/policją. W 95% przypadków migam światłami drogowymi w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ale
  • Odpowiedz
@94smichal: mhm raz mało nie przyplacilam życiem braku świateł w dzień a raczej rano ok 7 jesienią. Było jasno ale ani ja ani mój kierowca wtedy nie zauważyliśmy szarego jak asfalt auta z prawej. Na szczęście brat spojrzał jeszcze raz i w ostatniej chwili odbił mocniej skręcajac a koleś poleciał po poboczu. Gdyby miał światła nie dałoby się go nie zauważyć. Niestety ten koleś wtopil się idealnie i jak sobie
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe:

To ja ci powiem tak... Dla czego tak jak policja robisz ze wszystkich potencjalnych przestępców??? Dla czego za góry zakładasz, że akurat ktoś jest pijakiem/sebixem/nie ma oc??? Każdy jest niewinny względem prawa dopóki nie udowodni mu się winy... I jak ma #!$%@? być dobrze w tym kraju, jak każdy każdemu świnie chce podłożyć?? Bo może akurat, jak mnie się nie wiedzie to i niech on też ma #!$%@?.

O #!$%@? nie mrugne mu, może to akurat seryjny gwałciciel
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe: A teraz zastanówmy się, gdzie leży jest interes społeczny w tym przypadku:
- kierowcy jadący wolno (z bezpieczną prędkością) w niebezpiecznym miejscu
czy:
- kierowcy jadący szybko w niebezpiecznym miejscu i dostają za to mandat
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe: Jeśli rutynowa kontrola drogowa ma być batem na bandytów, pijaków i złodziei to czemu nie wprowadzimy rutynowych przeszukań, aresztowań i podsłuchów? Idąc tym tokiem rozumowania, to wykrywalność znacznie by się zwiększyła. Każde ograniczanie wolności można tłumaczyć interesem społecznym. Nawet na Wykopie jest mnóstwo pseudowolnościowców, którzy twierdzą, że jak "nic nie zrobiłeś, to nie masz się czego obawiać". Czy to jest jednak powód, żeby policja miała możliwość rutynowego zatrzymywania i
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe:

Jeśli komuś migamy to zazwyczaj dlatego, że chcemy "po koleżeńsku" pomóc mu uniknąć mandatu. Szlachetne. A czy myślimy o tym ilu przy okazji takich rutynowych kontroli wpada pijaków, prawdziwych piratów drogowych, januszy bez ubezpieczenia, sebów w trupach, które nie powinny być dopuszczone do ruchu, poszukiwanych przestępców etc...

Policja zatrzymuje głównie za:
-brak świateł
-fatalny
  • Odpowiedz
Czy to jest jednak powód, żeby policja miała możliwość rutynowego zatrzymywania i kontrolowania, bo 1/10000 był poszukiwany listem gończym?


@BarteckR: Ziom, ale to przenosisz ciężar dyskusji na inny problem - czy policja powinna mieć prawo do rutynowych kontroli drogowych. Moim zdaniem idealnie by było gdyby nie miała, ale ma ;) Jeśli policja ma prawo kontrolować tak jak kontroluje to postawiłem pytanie czy zastanawiamy się nad konsekwencjami tego gdy pomagamy innym tej kontroli unikać. Tylko tyle ;)

Ty nie pomyślałeś ilu jeździ pod drogach takich piratów,januszy, sebów którzy nie byli nigdy kontrolowani. Pamiętam sprawę jak złapali gościa który jeździł kilkadziesiąt lat bez prawa
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe:

A ja zupełnie nie o tym. Pytam czy migając światłami myślisz "o pomogę koledze, po co ma dostać mandat" i nigdy nie ogarniasz swoją świadomością. Filozoficzno-moralny problem...

Nie. Nie migam światłami w innej sytuacji jak brak świateł w mijającym mnie samochodzie. I to w większości przypadków nie jest związane z jakimś patrolem a możliwością się go pojawienia.

że mogłeś pomóc uniknąć więzienia mordercy

Równie dobrze mógłbyś w jakiś sposób
  • Odpowiedz
Równie dobrze mógłbyś w jakiś sposób połączyć inną sytuację że stałbyś się winny że ktoś tam kogoś zabił bo np.nie zatrzasnąłeś drzwi za sobą. Szkoda życia na takie rozkminy.


@ediz4: ale to nikt Cię nie zmusza do brania w nich udziału, już któraś rozkmina z rzędu, w której bierzesz udział na zasadzie komentarzy, że dyskusja jest bez sensu ;) Jeśli z Twojego punktu widzenia jest bez sensu to jesteś w
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe:

Szkoda życia na takie rozkminy...

To jest mój komentarz do twojego podejścia a nie do samego udziału w dyskusji. Skoro tworzysz taki wpis to chyba oczekujesz polemiki

Jeśli komuś migamy to zazwyczaj dlatego, że chcemy "po koleżeńsku" pomóc mu
  • Odpowiedz
@Jason_L_McCabe: Policja ustawia się z suszarkami w miejscach niebezpiecznych, w których były wypadki/zagrożenia. np. droga pomiędzy miastami, wszyscy jadą nią 90-100 km/h. Zaczyna się miejscowość, a tuż za wjazdem do niej jest szkoła i ograniczenie do 40 km/h. Ponieważ większość kierowców ma opóźniony refleks to przy tej szkole jadą jeszcze ~60-80 km/h bo są przecież rozpędzeni.

I mamy 2 opcje:
1. Widzę policję -> Mrugam światłami -> kierowca zwalnia -> nie dostaje mandatu -> mimo to jest bezpiecznie bo jedzie z właściwą prędkością.
2. Nie mrugam światłami -> kierowca jedzie za szybko -> dostaje mandat, ale mimo to jest niebezpiecznie bo przecież jechał za szybko. W przypadku 1:1'000'000 potrąca
maciekgi - @JasonL_McCabe: Policja ustawia się z suszarkami w miejscach niebezpieczny...

źródło: comment_HGpuiX4O2JOuR0RBzr7J5if9YRXmOga7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
A ja zupełnie nie o tym. Pytam czy migając światłami myślisz "o pomogę koledze, po co ma dostać mandat" i nigdy nie ogarniasz swoją świadomością, że mogłeś pomóc uniknąć więzienia mordercy :)


@Jason_L_McCabe: To nie jest meritum tej rozmowy. Nie odbieram policji prawa do zatrzymywania samochodów na drodze. Mieszanie tego prawa z ostrzeganiem się światłami o suszarkach to nieporozumienie, odbiegnięcie od meritum i niepotrzebne komplikowanie sprawy. Bo co jeżeli ów
  • Odpowiedz