Wpis z mikrobloga

Pracuję właśnie nad konceptem wywiadów na blogu, w których ludzie związani z IT (nie tylko programiści) będą odpowiadać na pytania, które mają pomóc jakoś nakierować się w branży. Zobaczyć jakie problemy mieli gdy zaczynali, by dowiedzieć się czy też takie mamy. Jakie błędy popełnili podczas nauki i co zrobili by inaczej, gdyby wiedzieli to co dzisiaj etc.
Wywiad będzie również wartościowy dla osoby, która odpowiada, bo będzie mogła zareklamować jakiś swój produkt, czy swoją markę. Taki win-win: oni dzielą się doświadczeniem, blog daje widoczność ich projektowi/firmie - wpisy na moim blogu są czytane średnio 5000-7000 razy (rekordowy wpis ma ponad 35k odczytań) - z takimi wywiadami powinno być podobnie.

Niżej parę przykładowych pytań, które na razie wymyśliłem - jeśli macie jakieś swoje propozycje, to piszcie śmiało w komentarzu, albo do mnie na PW.

Przykładowe pytania:
- Z jakiego powodu zainteresowałeś się X i czy był taki moment, kiedy zastanawiałeś się, czy to może nie jest dla Ciebie?
- Jakie błędy popełniłeś podczas nauki/rozwoju? Gdybyś mógł pogadać z młodszym sobą sprzed 5-10-20lat co byś doradził?
- Twoja najważniejsza książka/strona, z której się uczyłeś?
- Czym zajmowałeś się zanim zacząłeś zajmować się "X"? Jeśli osoba ta zajmowała się tym całe życie, to może dorzucę pytania, czy myślała kiedyś nad zmianą etc.
- W jakim kierunku starasz się dzisiaj rozwijać? Dlaczego ten, a nie inny?
- Twój najciekawszy projekt/produkt, którym chciałbyś się pochwalić?

"X" to -> Gamedev, Grafika 3d, programowanie na androida, webdev, administrator sieci etc. Ot coś z branży IT.

Sam bym chętnie takie coś poczytał: wywiady z pytaniami pod właśnie takim kątem, a nie losowe pierdy, które często widzimy w wywiadach.

Wszelkie komentarze mile widziane. Na razie sobie tylko głośno myślę.
#javadevmatt

#it #kariera i trochę #pracbaza
  • 5