Wpis z mikrobloga

@HetmanPolnyKoronny: bo autobus musi zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że może wjechać. Tak samo pojazd uprzywilejowany nie może jechać na pałę na czerwonym tylko upewnić się, że przejedzie bezpiecznie :)
  • Odpowiedz
@spider: zgadza się, ale przez ten zapis, ten przepis jest trochę martwy, bo przerzuca odpowiedzialność na kierowcę autobusu, przez co konsekwencje jego łamania są niewielkie. Z uprzywilejowanymi jest jednak trochę większa świadomość społeczna oraz życzliwość kierowców, dzięki czemu to znacznie lepiej to działa w praktyce.
  • Odpowiedz
@spider: Przepis jest przepis, ale upewniłbym się czy w tym przypadku autobusowi ktoś nie postawił jakiegoś znaku ustąp pierwszeństwa czy coś, bo zatoczka jest faktycznie nietypowa. Ale jeśli inne oznaczenia nie stanowią inaczej to przepuszczany.
  • Odpowiedz
@Iudex: tylko, że jak jedziesz to patrzysz na swoje znaki, a nie innych :>

Podsumowując:
Jeśli jest oznaczony przystanek, teren zabudowany, autobus sygnalizuje zamiar włączenia się do ruchu to trzeba mu to umożliwić.
  • Odpowiedz
@Hipokryta: chyba robiłeś prawo jazdy 40 lat temu. Jeśli autobus stoi na przystanku i włączy lewy kierunkowskaz musisz mu ustąpić. W większych miastach busiarze się nie cyckają i po prostu wjeżdżają przed Ciebie, jeśli nie ustąpisz to ty masz problem.
  • Odpowiedz
@oooomakarena: @Hipokryta: @darek-jg: no niby musisz ustąpić, ale jak ustąpisz to co się dzieje? przecież teoretycznie masz pierwszeństwo i ktoś je właśnie wymusza zajeżdżając ci drogę... Jakby mi kierowca autobusu przywalił wyjeżdżając to bym chyba jednak nie przyjął mandatu i prosił o kierowanie sprawy do sądu. Autobus nie jest pojazdem uprzywilejowanym - ciekawe czy są jakieś wyroki w takich sprawach.
  • Odpowiedz
@Maver87: no właśnie nie. zdawałam w zeszłym roku i uczyli nas, że masz obowiązkowo puścić autobus, który zaczyna migać. to dla usprawnienia komunikacji miejskiej, inaczej te autobusy by ruszałby po 15 minut z każdego przystanku. z resztą teraz jak sama jeżdżę, to zawsze uważam na busiarzy, bo już kilka razy miałam sytuację, że autobus wyjeżdżający z przystanku mi zajechał drogę.
  • Odpowiedz
Co do innych, nowych przepisów, teraz masz obowiązek ustąpić pieszemu nie tylko wtedy, gdy już połową buta stoi na zebrze, ale kiedy już w ogóle stoi przy przejściu. W ostatnich latach się przepisy pozmieniały i większość kierowców z tego, co widziałam jeździ trochę inaczej. Większość też nie sygnalizuje zjazdu z ronda xD
  • Odpowiedz
@Maver87: Wyżej ktoś dał cytat z prawa. Autobus na zabudowanym ma pierwszeństwo wyjeżdżając z przystanku.

Art. 18 - Ustawa o Ruchu Drogowym 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem(trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.2. Kierujący
  • Odpowiedz
Wydaje mi się że prawo drogowe nie jest takie złe, problemem są egzaminy które są chyba robione pod kasę bo są dosyć z dupy wyjęte.


@Hipokryta: no sorry, są 100x lepsze niż te odbywające się 15 czy 20 lat temu, gdzie zakuwałeś te kilkaset odpowiedzi na pałę i dwa dni później już nic nie pamiętałeś a potem trzeba było umieć. Teraz masz na egzaminie teoretycznym rzeczywiste sytuacje drogowe i krótki
  • Odpowiedz
@darek-jg: @Hipokryta: @oooomakarena: o właśnie - pojazd uprzywilejowany też nie ma pierwszeństwa bezwzględnego i z tego co wiem to w razie wypadku, gdzie np. karetka na sygnale wjechała na czerwonym i zderzyła się z samochodem, który miał zielone to mimo wszystko jest to wina kierowcy karetki.
  • Odpowiedz
Autobus nie jest pojazdem uprzywilejowanym. Pojazdy włączające się do ruchu ustępują pierwszeństwa innym pojazdom.

To po prostu niepisana zasada żeby autobus przepuścić, ale nie masz takiego obowiązku.


@Hipokryta: mam nadzieję, że nie masz prawa jazdy. Czerwone światło to też niepisana zasada żeby się zatrzymać?
  • Odpowiedz