Wpis z mikrobloga

#komputery #pytanie

Usiadłem dzisiaj rano do komputera, uruchamiam przeglądarkę, wchodzę na wykop, a tam w tle strony artefakty. Już myślałem, że to wykop coś popsuł, ale nagle komputer zamiera. Uruchamiam ponownie, artefakty jak na zdjęciu na 1/4 wyświetlacza i zamiera. Po chwili kilka razy błysnął i już mogę ruszać myszką ale mam taki widok i już nic nie mogę zrobić. Odłączyłem dla pewności HDD i zostawiłem tylko SSD, ale nadal to samo. Odpiąłem zasilanie od dedykowanej karty graficznej, i podłączyłem monitor pod integre. Działał dobrze, aż do momentu gdy coś odcięło zasilanie i się zrestartował (i tak dwa razy). Nie będąc pewnym czy to pamięć na grafice, czy jednak zasilacz zarzuciłem test obciążenia i tym razem chodził 20 min bez problemu (czyli jakieś 4 razy dłużej niż przedtem). Wyłączam test, od razu jak się komputer uspokoił odcięcie zasilania. Wszedłem w BIOS i zmieniłem tryb sztucznego obciążenia z automatycznego na włączony i do tej pory działa.

Jak dla mnie mam kartę graficzną do wymiany, ale może coś przegapiłem w moim toku rozumowania. Co myślicie cumple?

- Intel i5-6600 skylake
- SSD Samsung Evo 850
- Geforce 560 GTX
- 8GB RAM Kingston
- Chieftec 600W CFT-600-14CS
- GIGABYTE GA-H170-D3H
Pobierz Warwick - #komputery #pytanie 

Usiadłem dzisiaj rano do komputera, uruchamiam prze...
źródło: comment_hveni2bEPW4TKegXPrx9Bh1UNxsTWhBC.jpg
  • 9
Najlepiej pożyczyć od kogoś komponenty i potestować. Skoro resety są także na integrze to winowajcą jest raczej zasilacz. Może nie trzyma napięć i karta głupieje? Może uszkodził kartę?
@Hershel: Ale architektura skylake ma bardzo mały pobór prądu i zasilacz mógł nie ogarniać tak małego obciążenia. Jak włączyłem sztuczne obciążenie zasilacza w BIOSie to do tej pory chodzi ok.

@QuDos: Jak test obciążeniowy przestał chodzić to odcięło mu nagle zasilanie.
@QuDos: A jak to ma się do artefaktów na poprzedniej karcie graficznej? No i na maksymalnym obciążeniu działa bez zarzutu, a to, że się wyłącza przy niskim poborze prądu to nie jest nic dziwnego, dlatego jest opcja w BIOSie sztucznego obciążania zasilacza, przy niskim poborze prądu.
@QuDos: Jak włączyłem sztuczne obciążenie przy niskim poborze prądu to działa na integrze już 40 minut bez problemu. Dedykowana artefaktuje i zawiesza komputer zaraz, albo chwile po włączeniu.
@Warwick: wydaje mi się że poszedł zasilacz i grafika ale co do zasilacza nie jestem pewny. Oczywiście po twoich opisach. przetestuj jeszcze komputer na zintegrowanej grafice