Wpis z mikrobloga

No pora odpocząć od Armenii, jest notatek na 9 odcinków na razie:

1. Pochodzenie Ormian
2. Królestwo Urartu
3. Pierwsi królowie
4. Wielka Armenia
5. W cieniu Rzymu
6. Pod znakiem krzyża
7. W ramionach Bizancjum i Persji
8. Inwazja islamu
9. Królestwo Ani
10. (nie zaczęty) Przybysze z Wielkiego Stepu

Jaram się, bo przecież sam się uczę w ten sposób, a tematy są genialne jak to wszystkie się miesza ;)
No, pora wracać do normalnej pracy, dzisiaj jeszcze w końcu napiszę notatki do odcinka o Wojnie w tureckim Kurdystanie.

Będzie stricte o konflikcie w Turcji. Bez głębokiego kontekstu historycznego, nie będę wykładał w nim całej historii Kurdów ani nawet rebelii z 1984 ;) Prawdopodobnie w kilku słowach opowiem o władzy Erdogana, jak ewoluowała także w kontekście Kurdów i jazda do meritum.
Oczywiście znając siebie opowiem z kilkadziesiąt minut o różnych sprawach w około (relacjach PKK i irackiego Kurdystanu, gdzie jest Iran, co z Syrią itd. itp.) ale jednak kluczowy jest kształt wojny w Kurdystanie.

Nie chcę robić newsmeństwa więc nie rusza mnie, że powstanie taki odcinek ponad miesiąc po powrocie. Wojna może ewoluować, zmieniać się, kolejne miasta mogą wybuchać lub być pacyfikowane - ja chcę nakreślić, jak zawsze, całokształt konfliktu przez pryzmat małych rzeczy - niuansów. Nie #!$%@?ć o "Rosja", "Ameryka", "Żydzi", "Reptylianie" (co jest standardem w necie - nie masz wiedzy o temacie, mów o złej Ameryce/Rosji/Żydach, wtedy jest złudzenie eksperta) tylko konkret. Bo tam świętych nie ma... jak na każdej wojnie.

#turcja #syria #wojna #bliskiwschod
#armenia #kaukaz
#ryczek #thumbingthestans
  • 8
@Nero12: @centryfuga: Panowie, jesteście świetni. Sam jaram się jak nie wiem Armenią i ormiańską kulturą, a że w kwestii dobrych informacji o historii i zabytkach tejże wielkiej, acz zapomnianej cywilizacji w Polsce jest lekka posucha to swoją pracą spadacie mi jak z nieba. Dobrego contentu o Hajastanie nigdy nie jest za wiele.