Wpis z mikrobloga

Jestem miłym kotem i lubię pomagać ludziom. Dlatego gdy zobaczyłem niefortunny artykuł na demagog.org.pl o dostępie do akt #ipn to postanowiłem pomóc im w poprawieniu błędu. Napisałem krótki komentarz pod artykułem. Siedem godzin temu. Napisałem im też maila i uderzyłem na twitterze.
Niestety wprowadzający wpis dalej pokutuje na ich stronie. Nie dostałem odpowiedzi na maila ani nawet lajka mojego komcia :<
O co chodzi?
Demagog ocenia czy politycy mówią prawdę. To moim zdaniem ważna misja żeby dyskurs był rzetelny. Pani Nowacka powiedziała

Ja, jako obywatelka, nie mogę poczytać teczek, które by nie dotyczyły mnie lub moich najbliższych.


Demagog powiedział, że to prawda i podsumował

Na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu można wystąpić z wnioskiem o wgląd do archiwów IPN w sprawie swojej współpracy (art. 30 Ustawy), jak i osób spokrewnionych (art. 35a ust. 4), pod warunkiem, że krewni nie żyją.

Możliwe jest również oglądanie archiwów dla celów naukowych oraz dziennikarskich, co dokładnie opisują: art. 36 ust. 1, pkt 2, 3, ust. 3, ust. 4 pkt 2, 3, jak również art. 37 ust. 5 wspomnianej wyżej Ustawy. Jednakże rzeczywiście zwykły obywatel nie ma możliwości wglądu do każdej teczki, która znajduje się w IPN.


Pani Nowacka nie powiedziała prawdy - możecie w IPN oglądać nie tylko teczki dotyczące siebie i rodziny. Nawet nie będąc dziennikarzem. Demagog zresztą moim zdaniem odpowiedział na nieco inny problem niż zarysował się w wypowiedzi pani Nowackiej. Fakt, zwykły obywatel nie ma dostępu do każdej teczki ale na pewno nie jest prawdą, że ma dostęp tylko do teczek rodziny i własnej. Moim więc zdaniem ocena dana wypowiedzi pani Nowackiej wprowadza w błąd. Podobnie jak uzasadnienie.
Przykłady daję pod artykułem http://demagog.org.pl/wypowiedzi/barbara-nowacka-w-kontrwywiadzie-rmf/ I to bardzo ważne przykłady.

Pewnie się czepiam jakiegoś tam portalu ale ostatnio narasta tyle bzdur o lustracji, IPN, SB i innych peerelowskich służbach, że odkrywam w sobie nową pasję.

#guwnowpis #lustracja #czepianiesie #demagog
  • 3