Wpis z mikrobloga

Ucząc się do matury z historii każdego dnia dostaje nową porcję raka. Po co omawiać szczegółowo gospodarkę, prawodawstwo i ich przemiany? Lepiej zrobić na piętnaście stron temat o rozbiciu dzielnicowym. Cała historia w LO opiera się w gruncie rzeczy na tym kto komu #!$%@?ł. Jest to tak nudne i niepotrzebne, że człowieka szlag jasny trafia. Powstanie banków opisane na 3 zdania. Parlament w Anglii jednym akapitem, a rozbicie dzielnicowe, jakieś jatki krzyżowców na 30 stron. Potem przychodzi jakiś poseł do programu i mówi, że kapitalizm jest be, bo podczas wielkiej rewolucji pracowaly dzieci.
Szkoda strzępić ryja.
#historia #matura
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@richirich: Dlatego polecam uczenie się do matury z historii z własnych źródeł. Ja co prawda zdawałam kilka lat temu, ale dużo czytałam opracowań historycznych, a nie tylko podręcznik, i mi się to opłaciło :)
  • Odpowiedz
@richirich: o ile pamiętam to nie ma takiego określenia jak "Wielka rewolucja przemysłowa", po prostu rewolucja przemysłowa. Poza tym wyzysk robotników w ówczesnej Europie jest faktem. Nie było ubezpieczeń chorobowych, emerytalnych, wypadkowych, 8h dnia pracy itd itp. Zdobycze socjalne robotników były wywalczone krwią. I owszem, pracowały dzieci, także w kopalniach.
  • Odpowiedz
@L_Anarchiste: Rzeczywiście, coś mi się pomieszało. Czy ja mowię, że tam nie pracowały dzieci? Co do reszty, to odsyłam do Ludwiga Von Misesa. Artykuł do jego wypowiedzi o rewolucji przemysłowej znajdziesz na Google.
r.....h - @L_Anarchiste: Rzeczywiście, coś mi się pomieszało. Czy ja mowię, że tam ni...
  • Odpowiedz
@richirich: uzupełnij lektury o Leona XIII - encyklikę Rerum Novarum, Piotra Kropotkina, Henri Saint Simona, oraz oczywiście Karola Marxa.To pomaga w wyrobieniu własnego zdania, unikaj czerpania wiedzy tylko z jednej opcji.
  • Odpowiedz
@richirich: czytaj to co Cię zaciekawi:) historia to wspaniała nauka, ja się również interesuję głównie historią gospodarki, ideologii i instytucji. A prawo to świetny wybór. Co do kapitalizmu, oczywiście warto również Ayn Rand, ale to pewnie znasz. No i oczywiście Adama Smitha, większość niestety zna jedynie ze słyszenia, a się na niego powołują.
  • Odpowiedz
@L_Anarchiste: Wiem, że to wspaniała nauka, ale naprawdę konflikt papiestwa z cesarstwem na pół książki to wiedza, którą mają posiadać przyszli politycy, prawnicy, filozofowie? Strasznie mnie to boli, bo pomimo czytania wielu artykułów i pozycji naukowych nie przynoszę samych piątek ze szkoły, a wydaje mi się, ze w interesie społeczeństwa leży to, żeby ludzie, których wymieniłem mieli wiedzę inną niż ta, która sprowadza się do przebiegu wojen i konfliktów pomiędzy
  • Odpowiedz