Wpis z mikrobloga

Czy ktoś tutaj orientuje się w prawie polskim? Chodzi mi o następujący problem: rozważam małą walkę (może i sądową) z pewną gliwicką kwiaciarnią, która wysyła mi tony spamu. Na czarną listę nie mogę ich wrzucić, bo co chwilę kupują nowe domeny i puszczają spam z innych adresów. Czy można to potraktować jako bezprawne przekazywanie moich danych pomiędzy różnymi podmiotami?

#prawo #pytaniedoeksperta
  • 10
@rss: Nie, bo domena to nie podmiot, Ty dane udostępniasz firmie, a firma może mieć n domen. Ale zawsze możesz przecież wypisać się z subskrypcji. Najlepiej wyślij im to listem poleconym potwierdzonym. Wtedy jeśli po dacie potwierdzenia dostaniesz od nich maile reklamowe - masz wygraną w kieszeni.
@valdo:

Ale zawsze możesz przecież wypisać się z subskrypcji.


Próbuję od ponad roku. :D

Ty dane udostępniasz firmie


Problem w tym, że z tą firmą nigdy nie miałem nic wspólnego.

Najlepiej wyślij im to listem poleconym potwierdzonym. Wtedy jeśli po dacie potwierdzenia dostaniesz od nich maile reklamowe - masz wygraną w kieszeni.


W sumie niegłupi pomysł.
@rss: No to grubo. Spróbuj jeszcze dostać od nich pisemną odpowiedź na pytanie kiedy i w jaki sposób weszli w posiadanie Twojego maila. Muszą podać dokładnie kiedy i gdzie wyraziłeś zgodę na subskrypcję.

Jak nazbierasz dowody, to idziesz do prawnika po pismo w sprawie polubownego załatwienia tego konfliktu.

Ewentualnie możesz zrobić inny wariant z tym pisemnym wypowiedzeniem. Zanosisz po prostu egzemplarz osobiście i prosisz panią ekspedientkę by na Twojej kopi strzeliła
Spróbuj jeszcze dostać od nich pisemną odpowiedź na pytanie kiedy i w jaki sposób weszli w posiadanie Twojego maila.


@valdo: chcę się tu powołać na art. 4 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (chyba, że znasz lepszy/dokładniejszy przepis):

Art. 4.1.Jeżeli ustawa wymaga uzyskania zgody usługobiorcy, to zgoda ta:

1)nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści,

2)może być odwołana
@rss: Aaa myślałem, że Ty z Gliwic jesteś ;)

Prawnik jest potrzebny głównie dlatego, że pismo z kancelarii wygląda poważniej.

Ustawa OK, mi bardziej chodziło o to, że jeśli oni od kogoś "kupili" Twojego maila, to po prostu możesz upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.
@valdo: ...kurczę, zauważyłem teraz, że nie dokończyłem pisać zdania dot. prawnika, ale i tak zrozumiałeś co miałem na myśli. :D

Ustawa OK, mi bardziej chodziło o to, że jeśli oni od kogoś "kupili" Twojego maila, to po prostu możesz upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.


A jedno nie wynika z drugiego? Tzn. jeśli nie kupili to zgodę powinni przedstawić, a jeśli kupili to - zgodnie z bodajże ustawą o ochronie danych
@rss: Może się przydać:

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Art. 24.

1. Kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione in-formacje handlowe, podlega karze grzywny.

Art. 10.

1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.

2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym
Możesz ich postraszyć, że to co robią to przestępstwo tzw. stalkingu. Poniżej przytoczony przepis:

Art. 190a [Uporczywe nękanie] 139)

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

-------------------------------------------

http://arturchamot.wordpress.com/