Wpis z mikrobloga

Ma ktoś jakiś poradnik dotyczący dobierania radiatora? Krok po kroku z tymi wszystkimi rezystancjami termicznymi. I najlepiej po angielsku - bo takim bardziej ufam.

Mam do wytracenia 4x50W na 4xTO-247. Więc bez wentylatora się nie obejdzie.

Czy montowanie TO-220/TO-247 na radiatorach z CPU to dobry pomysł? I gdzie najlepiej kupować radiatory?

#elektronika #elektronikadiy
  • 12
@przech: 1. Dave z EEVBlog dawno temu robił tutorial na temat dobierania rozmiarów radiatora w zależności od wydzielanej temperatury: https://www.youtube.com/watch?v=8ruFVmxf0zs
2. Myślę, że 50W bez problemu wytracisz na radiatorze od procka (np. po jakimś starym Phenomie, gdzie trzeba było wytracić ponad 100W mocy).
3. TO247 oczywiście lepszy, bo (przynajmniej w teorii) większa powierzchnia półprzewodnika, ale jeżeli zamontujesz nawet TO220 z dobrą pastą oraz pominięciem przekładki mikowej czy sylikonowej (jeżeli będziesz miał
@przech: w datasheecie LM3875(tzw. gainclone) jest dość ciekawy opis(od strony 15). Ja jestem leniwy i zajeżdżam scalaki na malutkich radiatorach(przy większym obciążeniu zabezpieczenia działają i scalaki wyłączają dźwięk po prostu, ale staram się tak nie robić), bo nie chcę mi się zaprojektować radiatorów ( ͡° ʖ̯ ͡°). O radiatorach z cpu też myślałem, to może być doby pomysł o ile ci się zmieszczą w obudowie.
@redliquid: Widzę że ogarniasz temat więc jeszcze jedno pytanie: czy 4 osobne radiatory z wentylatorami dla 4 tranzystorów pracujących równolegle to dobry pomysł? Nie rozjadą się temperaturowo?
@przech: To zależy, jak dokładnie będą podłączone te tranzystory i co to będą za tranzystory. Musisz po prostu zadbać o to, żeby przez każdy z nich przepływał taki sam prąd, jeżeli chcesz, żeby wytracały tyle samo mocy. Najłatwiej jest to uzyskać przez odpowiednie rezystory na wyjściu. Najłatwiej na przykładzie - w załączniku schemat zasilacza - rezystory podłączone do emiterów 2N3055 niejako kompensują niedoskonałości półprzewodników wymuszając na nich równy przepływ prądu, a
r.....d - @przech: To zależy, jak dokładnie będą podłączone te tranzystory i co to bę...

źródło: comment_gxPxfTMwDr9ZgdPSzXTjpFR7DjHQ9L6z.jpg

Pobierz
@redliquid: No niby mam na każdym osobne ujemne sprzężenie zwrotne właśnie z rezystorem. Ale to nie wpływa na sytuację kiedy wszystkie tranzystory się mocno grzeją tak samo, a wentylatory obracają się z różną prędkością - powiedzmy że jeden się zapchał kurzem po jakimś czasie i wtedy przyczepiony tranzystor będzie gorzej chłodzony
@redliquid: No załóżmy, że przez każdy z 4 tranzystorów płynie taki sam prąd i na każdym się wydziela taka sama moc. Każdy ma swój radiator ze swoim wentylatorem. I jeden z tych 4 wentylatorów się zapycha i się wolniej obraca. Wtedy ten jeden tranzystor od zakurzonego wentylatora jest gorzej chłodzony, więc będzie bardziej gorący, mimo że płynie przez niego taki sam prąd jak w 3 pozostałych.
@przech: Owszem, byłoby tak jak piszesz. Czyli Twoim założeniem nie jest równe rozdzielenie prądu, tylko równe rozdzielenie temperatury niezależnie od tego, czy pracuje jeden wentylator, czy wszystkie cztery?
@redliquid: No najlepiej chyba byłoby mieć równe rozdzielenie mocy i równe rozdzielenie temperatury? Czyli wspólny radiator ze wspólnym wentylatorem byłby chyba najlepszy. Z tym że trudne o takie duże i odpowiednio wysokie radiatory...
@przech: W Twojej aplikacji obstawiałbym tak na szybko konwencjonalny radiator <= 0.6K/W przy wymuszonym chłodzeniu, a i tak pewnie radiator by parzył, chociaż półprzewodniki byłyby bezpieczne. Tak się zastanawiam, czy do tego urządzenia można by było zastosować jakiś radiator tunelowy? Najgorsze jest to, że takie ciężko kupić w detalu, albo ja szukać nie potrafię.