Wpis z mikrobloga

#nocnazmiana, nie mogę spać, więc opowiem #ciekawostka.

Wiedzieliście, że słowo "wazelina" wzięło się od powstałej w 1872 roku firmy Vaseline? Nazwa to połączenie słów "woda" po niemiecku i "olej" po grecku. Końcówka "-ine" miała nadać naukowego, medycznego charakteru. Opatentowali "petroleum jelly", czyli pochodną ropy naftowej uzyskiwaną przy wydobyciu. U nas znana jako "wazelina kosmetyczna". Pełni funkcję ochronną na skórze, nie nawilża i nie odżywia, ale chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi i pozwala się jej szybciej regenerować. Robotnicy pracujący przy wydobyciu ropy i czyszczący zbiorniki z tłustej mazi, czyli wazeliny, używali jej do leczenia skaleczeń i poparzeń. Oprócz tego chroni skórę przed mrozem, koi suche usta, łokcie, kolana i inne przesuszone miejsca. Zimą można psom smarować łapy żeby ich nie odmroziły na śniegu. Ma też mnóstwo innych zastosowań, np usuwanie gumy do żucia z drewna (:P). Warto poczytać o wazelinie, to uniwersalny produkt, tani jak barszcz. W USA szalenie popularny ;) Coś się dzieje? Posmaruj wazeliną :P

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 7
@whiteglove: niestety, zepsute myślenie niektórych ludzi sprawia, że chcąc przetestować jej wspaniałe właściwości i kupując jej większą ilość bardzo "urozmaicisz" opinię innych o tobie. Swoją drogą ciekawa rzecz, żeby znalezioną w zbiorniku mazią leczyć skaleczenia, bez takich odważnych "testerów świata" nie mielibyśmy większości rzeczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@widaczew:
@choleryk: to prawda :( Wielka szkoda, bo to uniwersalny kosmetyk który każdy powinien mieć w domu ;) Ja mam duży słoik "psi", tą wazeliną smaruję psu łapki gdy wychodzimy na śnieg :) W Rossmanie są takie słoiki. A dla siebie kupiłam oryginalną wazelinę Vaseline i jest rewelacyjna :D Nie jest taka "tępa" jak inne wazeliny, ładnie nawilża usta, skórki wokół paznokci albo podrażnioną od kataru skórę na nosie :)