Wpis z mikrobloga

@Thh0: Pytanie czy zaczynasz od zera czy mnie więcej wiesz z czym to się "je".
Jak od zera to zawsze wpadniesz na coś co "nie działa" albo nie działa tak jak chcesz.
@Ch-jogromPL dobrze prawi jebnij elementary będziesz zadowolony, 99% problemów rozwiąże google i wykop. :)
Generalnie siedzę na archu ale teraz mam elementary- zmieniłem dysk na ssd (miazga) i z racji tego że potrzebuję na szybko żeby mi wszystko działało
@Ch-jogromPL: Chwilowo elementary bo działa od ręki. Arch jest zajebisty ale wymaga czasu na konfigurację którego nie mam chwilowo. I tyle. sama instalacja to chwila moment ale ustawienie bspwm i takich tam już trochę trwa.
A powiedz mi masz archa z pantheonem? działa to jakaś? jest w aur?
@juz_tu-bylem: Jestem ogarnięty w tych sprawach ale nigdy linuxa czy terminalu nie używałem. Też zalezy czy tylko przeglądasz internety czy coś więcej da się na nim zrobić? Chętnie bym spróbował ale w razie czego nie będę miał jak wrócić do win bo bez płytki.
@Thh0: To wszystko przed tobą :) Jedna zasada: trzeba się nastawić że raczej wszystko jest inaczej. Z resztą zobacz sobie, są live wersje można popróbować. Ja też nie mam płytki do windowsa, wymieniłem dysk na ten ze starego lapka, a teraz na ssd. 200zł i masz dysk który #!$%@? jak szalony i możesz sobie instalować co Ci się tylko podoba.
Czy coś więcej robię? No nie. Wszystko co zwykły śmiertelnik. Net,
@juz_tu-bylem: @Ch-jogromPL: Czy czasem ten elementary os nie bazuje na ubuntu który nie słynie z zbytnio fajnej prywatności? Było na wykopie nie tak dawno. Jest duża różnica między mint? Jak się takie coś stawia w wersji live? Zgrywa na pendrive i wsadza do kompa?( ͡º ͜ʖ͡º)
@Thh0: a co ty takiego robisz ze potrzebujesz jakies prywatnosci, generalnie linux pod wzgledem zabezpieczen to jest dobry imo w #!$%@?, zassaj se elementary os, wgraj na pena i odpal se live i przetestuj se, nie jest to takie skomplkikowane

do czego ci komp potrzebny ma byc na tym linuxie ?
@Thh0: dokładnie tak. Szukasz programu do tworzenia bootowalnego pena ściągasz obraz systemu wgrywasz przez program na pena, uruchamiasz kompa i nastawiasz bootowanie z pena i ogień :)
I tak bazuje na ubuntu, ale pomijając kwestię prywatności to doskonały system. Naprawdę dla początkującego nie ma nic lepszego wg mnie. A na arch przyjdzie czas, sam stwierdzisz że coś Cię tam #!$%@? i chcesz mieć system dokładnie szyty dla Ciebie.
@juz_tu-bylem: no w ciagu tych paru dni walki z tym archem ogarnelem linuxa na poziomie conajmniejmocno srednim, wiec przyznam ze czas nie byl zmarnowany, bo wszystko co chcialem udalo mi sie zrobic i w #!$%@? rzeczy sie nauczylem i przypomnialem sobie znowu sposob dzialania tego typu systemu
@Thh0: elementary na poczatek moze byc, jak sie chce taki typowy system do przegladniecia neta, napisania jakiegos dokumentu itd to moze byc bo jest ladny i nie odstrasza, pozniej obczaisz co bys chcial i najwyzej zmienisz se na cos z innym srodowieskiem graficznym, dla mnie linux to tylko konsola teraz, wiec wole czystego archa + instalacja najpotrzebniejszych dla mnie pakietow, wiem przynajmniej co mi siedzi w systemie
@Thh0: "Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem powinna cię interesować jedynie rodzina Ubuntu i wersja LTS (14.04 albo 12.04) czyli posiadająca długie, pięcioletnie wsparcie. Wersje non LTS są wspierane jedynie przez 9 miesięcy i korzystają z nich głównie testerzy albo ludzie pragnący nowinek. Dystrybucje różnią się wyglądem i są przeznaczone dla róznej klasy sprzętów komputerowych.

Jeśli pragniesz doświadczenia podobnego do Windows XP a masz stosunkowo słaby sprzęt to poniższe dystrybucje są dla ciebie:
@Thh0: @juz_tu-bylem: moim zdaniem kazda dystrybucja bedzie dobra o ile czlek sie nauczy zasady dzialania linuxa, tutaj troche trza sie przestawic na ten specyficzny model systemu, w windowsie chcesz program to sciagasz plik, instalujesz i #!$%@?, a linux to taki jakby steam( ͡° ͜ʖ ͡°), tylko ze do programow, i tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

najwazniejsze zeby nie porownywac linuxa do windowsa,