Wpis z mikrobloga

@zielonek1000: może ktoś wytłumaczyć zasadę działania? co to za płyn? ciekły azot by parował.. w sumie jakikolwiek płyn, który miałby taką temperaturę, aby umożliwić metalowi przejście do stanu nadprzewodzącego by parował. coś tu nie gra.
@SIr_Kakao: nadprzewodnik 'wypiera' linie pola magnetycznego (zjawisko meissnera), a co za tym idzie- lewituje. no ale to pole magnetyczne musi być, żeby to zjawisko występowało. poza tym odpowiednia niska temperatura, więc ciągłe chłodzenie.
@SIr_Kakao: źle. Zjawisko nadprzewodnictwa nie wymaga do powstania zewnętrznego pola magnetycznego ani prądu elektrycznego. Nadprzewodnik umieszczony w temperaturze poniżej krytycznej ma zdolność wypychania linii pola magnetycznego innych ciał np. magnesów. Więc troszkę @Aigre pokręciła ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Poza tym, cewki skonstruowane z materiałów nadprzewodzących są w stanie magazynować dużo energii w swoim polu magnetycznym, ale nie jest to związane z efektem Meissnera.
Tak samo jak w tym filmiku działa układ z selsynami, z tą różnicą że wymaga zasilania.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Selsyn

ciekły azot by parował..


@Aigre: No i pewnie paruje, nawet woda w kałuży paruje ale to nie znaczy że widać nad nią kłęby pary - tak samo jest w tym przypadku. Jeśli pojemnik w którym jest ciekły azot izoluje dobrze (np. styropian) to azot paruje powoli, bez wrzenia, nie widać żadnych kłębów i wygląda