Wpis z mikrobloga

Mirasy z #linux , moze pomożecie :)

Mam sobie śmieszną stacjonarkę, AMD FX-8350, radek 7870xt + 5450 i dwa monitory (TV42" + monitor 20" z pivotem)
Chcę zrobić tak, aby na 5450 działał sobie liniacz do pracy na co dzień, ale jak chcę pograć to odpalałbym wirtualkę z Windą z przypisaną na sztywno kartą mocniejszą. Jaką dystrybucję do tego wybrać i jak to skonfigurować? Ubuntu od razu odpada, za dużo użerania się ze sterownikami, na Mincie to samo ale być może coś robiłem źle, sypały się środowiska, różne takie mecyje.
  • 12
System operacyjny dzialajacy w VM nie bedzie mial bezposredniego dostepu do karty graficznej wiec to odpada.
Co do sterownikow, to w zasadzie kazda dystrybucja dziala dobrze out-of-the-box na duzo szerszej gamie sprzetu niz Windows. Jak nie radzisz sobie z postawieniem Ubuntu czy Minta, to cytujac klasyka - "są rzeczy, które albo rozumie się w lot, nawet bez słów, albo nigdy się ich nie zrozumie" i daj sobie spokoj z linuksem. Po prostu
@Trzyzet: poszukaj sobie coś o Qemu. O wszystkich vboxach vmware itp zapomnij chyba że jedyne w co bedziesz grał to HOMM 3. Dystrybucja raczej dowolna, wszędzie wrzucisz takie same stery nawet jak nie ma ich w natywnych paczkach.
@Trzyzet: nie, nie da się. Po primo, qemu to wyższa szkola jazdy, nie dwa kliki jak w przypadku innych maszyn, po drugie to nie jest vm przeznaczona do gier (są inne lepiej zoptymalizowane pod gry rozwiązania), po trzecie wreszcie wydaje mi się, że i tak się nie da :) Nawet w qemu, przynajmniej z Windowsem w guest karta graficzna jest wirtualna.
@Dinth, @Trzyzet: IOMMU, ale mają to niektóre płyty/karty/whatevs, sporo zabawy ale generalnie się da. Alternatywnie jakiś prosty hypervisor (nie wiem czy vmware czy sun czegoś nie mają) i postawisz dwa logiczne systemy, jeden linuch a drugi winda.