Wpis z mikrobloga

Ot taki mały wpis wyjaśniający zasad dzisiejszych prawyborów - dla tych co raczej "nie ogarniają" tematu ;-)

A więc zbliżają się kolejne już prawybory, które tym razem odbędą się w stanie New Hampshire. Są to znaczące prawybory, bo pierwsze które odbywają się jako tzw. Primary - gdzie wyborcy normalnie oddają głos do urny, a nie zbierają się w sali - jak to ma miejsce w przypadku Caucus (takowy był w Iowa). Zasady dla poszczególnych partii są różne. U Republikanów dzisiejsze Primary będzie pół-zamknięte - o ile nadal głos tylko będą mogli oddać zarejestrowani Republikanie to również taki głos będzie mogła oddać osoba niezależna - nie deklarująca się za konkretną partią. Delegaci (23 delegatów) zostaną dobrani proporcjonalnie, jednak próg głosów wynosi 10% - jeśli kandydat nie przekroczy 10% to przykro, ale nie może liczyć na żadnych delegatów z tego stanu.

U Demokratów również te zasady nie różnią się zbytnio - to również będą pół-zamknięte wybory, a delegaci będą dobierani proporcjonalnie, jednak tutaj próg wynosi 15% (zresztą tu ważna kwestia - sami Demokraci ustalili, że we wszelkich Primary zostanie zastosowany próg 15%). Ilość delegatów Demokratów z New Hampshire wynosi 32.

Średnia sondażowa wskazuje, że prowadzą Bernie Sanders u Demokratów (54%, a u Clinton 40,4%), zaś Donald Trump u Republikanów (31,6%, później jest Rubio 14,6% oraz Cruz 13%). Ale jak to bywa z sondażami w USA to wiemy po Iowa ;-) (choć możliwe, że forma jako Caucus zrobiła różnice). I jeszcze moja uwaga - sondaże w USA są robione na mniejszej próbie i ten błąd może wynosić nawet ponad 5 pp. - więc myślę, że najlepiej poczekać do rana i zobaczymy, jak mieszkańcy New Hampshire zdecydowali ;-)

Dla mnie będzie jednak ciekawie 20 lutego w Karolinie Południowej - tam Republikanie będą mieli otwarte primary i dodatkowo delegatów dostanie tylko zwycięzca wyborów - a tym samym dzięki otwartej formule nawet Demokraci, będą mogli wybrać pewnie nieco taktycznie tego kandydata Republikanów, którego uważają, że ma największe szanse przegrać z kandydatem Demokratów ;-)

#amerykawybiera2016 #usa #wybory
  • 1