Wpis z mikrobloga

Japoński z Wykopem! #japonskizwykopem

========

Odcinek 13. Zanurzenie w zdania

--------

Pod wczorajszym odcinkiem pojawiło się spostrzeżenie @spatsi: Jeżeli dobrze zauważyłem, w japońskim nie ma spacji między wyrazami. W jaki sposób Japońce wiedzą kiedy jeden wyraz się kończy, a drugi zaczyna?

O ile @staa dobrze pokrył kwestię, dołożę jeszcze od siebie. Dzisiaj rzucam całe zdanie po japońsku. Pochodzi ono z pierwszego zadania w przykładowym teście JLPT - oficjalnym sprawdzianie znajomości języka.

_____の ことばは ひらがなで どう かきますか。

____no kotoba wa hiragana de dou kakimasu ka?

Będę wyjaśniał wszystko po kolei. Ten tekst jest zapisany w całości sylabiczną hiraganą. W takim przypadku odstępy występują. No, może poza partykułami. Gdyby w użyciu były znaki kanji, otrzymalibyśmy:

____の言葉は平仮名でどう書きますか。

I spacje już nie są potrzebne, bo partykuły i końcówki gramatyczne pisane hiraganą skutecznie załatwiają sprawę.

Ale od początku.

Zdania w języku japońskim są zbudowane w formacie: podmiot - dopełnienie - orzeczenie. W praktyce to wygląda następująco.

Kreska oznacza tutaj podkreślenie. Po niej następuje partykuła
no_, która oznacza przynależność i w ogóle dopełniacz, kogo, czego. **______ no kotoba** to jest zatem dosłownie "słowo podkreślenia", czyli, jak się możemy domyślać, "podkreślone słowo".

Wa (zapisywane wyjątkowo znakiem ha) oznacza temat zdania. I tutaj się kończy część z podmiotem.

Hiragana de - czym jest hiragana, już nieraz opisywałem. Z kolei de określa odpowiedź na pytanie: za pomocą czego?

Dou - jakie? jak?

Kakimasu - od kaku - "pisać, rysować". Przypominam, że kontekst tutaj wszystko określa. Gdyby zaplątał się tu jeszcze "uczeń" czy coś takiego, to do niego by się ten czasownik zastosował.

Całość zadania jest zakończona słówkiem ka, bez którego nie obędzie się żadne pytanie. Można rzec nawet, że ka robi za pytajnik.

Co więc mamy? "Podkreślone słowo - hiraganą - jak - zapisać - ?" Sens całego zdania staje się jasny:

"Jak zapisać hiraganą podkreślone słowo?"

Bo ja już mówiłem. Gramatyka jest prosta.
dusiciel386 - Japoński z Wykopem! #japonskizwykopem

========

**Odcinek 13. Zanurzen...

źródło: comment_bqNpAwepXswh2RN15zkxUhvsFFrD3t8j.jpg

Pobierz
  • 1