Wpis z mikrobloga

Zamieszanie dziś niemałe, bo Koreańczycy wystrzelili "coś" na orbitę polarną (tak naprawdę dość możliwe jest że sam ładunek nie jest tak istotny jak fakt pomyślnego startu). Nie jest to jednak ich pierwszy start.

Co ciekawe, po separacji pierwszego stopnia rakiety eksplodował on - źródło. Prawdopodobnie został zniszczony poprzez zdetonowanie ładunków wybuchowych, które były na nim umieszczone. Dlaczego? Ano dlatego, żeby rakieta nie "wpadła" w ręce krajów postronnych.

W czasie poprzedniego startu pierwszy stopień rakiety spadł do oceanu i nie rozpadł się, co umożliwiło siłom Korei Południowej odzyskanie go i analizę jego budowy. Artykuł na ten temat można przeczytać TUTAJ, a co ciekawsze wnioski oraz zdjęcie odzyskanego poprzednio fragmentu pozwolę sobie skopiować do swojego wpisu:

do budowy tego stopnia zastosowano także zagraniczne komponenty, pochodzące z pięciu państw.

Zbiornik utleniacza nosi ślady ręcznego i niezbyt dokładnego spawania, co sugeruje, że Korea Północna może nie posiadać nowoczesnych technologii precyzyjnego łączenia elementów ze stopów metali ze sobą.

Zagraniczne elementy, które użyto w tej rakiecie to sensory temperatury, konwertery DC-DC, sensory ciśnienia i kilka urządzeń elektrycznych. Z raportu wynika, że większość elektroniki tej rakiety była importowana i jest dostępna na rynku.


#kosmos #rakiety #korea #koreapolnocna
k.....t - Zamieszanie dziś niemałe, bo Koreańczycy wystrzelili "coś" na orbitę polarn...

źródło: comment_lnQs8rgkm4zYDgjtLVLF9cdW58XJRQ61.jpg

Pobierz
  • 4
@krawat:

Naukowcy i inżynierowie badający dolny stopień rakiety Unha-3 ocenili, że Korea Północna, pomimo ograniczonego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wprowadzonych sankcji, była w stanie dokonać dużego postępu w budowie rakiet dalekiego zasięgu.

W raporcie nie podano państw, z których Korea Północna mogła sprowadzić komponenty, choć wiadomo już, że jednym z nich są Chiny. Niektóre źródła sugerują także Iran, ale póki co nie pojawiła się żadna oficjalna informacja na ten temat.