Wpis z mikrobloga

Ostatnio mnie zastanawiała jedna rzecz - skąd taka popularność mangi i anime w Polsce wśród młodzieży i młodych dorosłych, a taka niska popularnośc amerykańskich komiksów. Wszyscy niby wiedzą kto to jest Batman czy Superman, pójdą nawet czasami na film do kina, ale osobiście znam tylko jedną osobę, która interesuje się tym bardziej i czytała komiksy o nich. Od gimnazjum po studia spotkałem jednak mnóstwo fanów anime i mangi (otaku lub jak kto woli mangozjebów ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Z czego to według was wynika?

#pytanie #manga #anime #komiks #dccomics #marvel
  • 71
  • Odpowiedz
@boskidiego: Mi się zdaje, że to kwestia 3 czynników:
– Amerykanie robią mniej komiksów i w większości dla niebieskich pasków
– Japończycy robią więcej komiksów, więc są w stanie zahaczać o wszystkie targety
– w Polsce komiksy czytają różowe paski
Wystarczy przejrzeć, jakie komiksy się w Polsce wydaje i wyraźnie widać dominację komiksów dla różowych pasków.
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie -może podam Ci definicję stereotypu (za wiki) :

Stereotyp – konstrukcja myślowa, zawierająca komponent poznawczy, emocjonalny i behawioralny, zawierająca pewne uproszczone przeświadczenie dotyczące różnych zjawisk, w tym innych grup społecznych.

pogrubienie moje.
  • Odpowiedz
@realbs: Zrób sobie przysługę i obejrzyj/przeczytaj coś skośnego, bo #!$%@?. Amerykańskie komiksy odnajdywały zawsze swoją bazę docelową w przeciętnym nastolatku, stąd wysyp wszelkich Supermanów, Spidermanów i innych -manów. Dzieciarnia zaczęła dorastać, to i komiksy zaczęły pojawiać się na ekranach w poważniejszych tonach, zaczęli też się wybijać antybohaterowie tacy jak Deadpool. Ale to jednak nadal faceci z majtami na wierzchu, a wszelkie zawirowania tych postaci nie zmienią faktu, że były projektowane
  • Odpowiedz
@ImbaChobo: to samo w drugą stronę - "anime to tylko hentaje i bajki dla pedofilów" jak to mówią znawcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Zatwardzenie: stary, argumentujesz tak bardzo z dupy, że aż Cię czarnolistuję. Na podstawie jednej mangi skreślasz całe medium. Zaraz też znajdę jakiś zachodni komiks i będę dorabiał do tego teorie jakie to niedojrzałe i skupiające się tylko na cyckach.

  • Odpowiedz
Na podstawie jednej mangi skreślasz całe medium


@norypS: Wy możecie na podstawie jednego bohatera oceniać cały rynek XDDDD

Zaraz też znajdę jakiś zachodni komiks i będę dorabiał do tego teorie jakie to niedojrzałe i skupiające się tylko na cyckach.


@norypS: dawaj, znajdź mi odsłoniętego cyca w DC albo Marvelu xDDD
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie: Nie chcę nic mówić, ale rynek amerykański jest bardziej schematyczny, a najbardziej promowane produkcje ograniczają się do superbohaterów walczących z superzłem w superwalkach w superciasnych kostiumach.
  • Odpowiedz
@norypS @brickwall: Właśnie o to mi chodzi, takie dyskusje zawsze zmieniają się w walkę czyje zainteresowania są lepsze.

@Tremade: Tak samo ty pokazujesz brak wiedzy o komiksach amerykańskich. Wytykasz @Zatwardzenie wybiórcze spojrzenie a sam pomijasz takie komiksy jak Hellblazer czy Preacher, które kierowa są do osób dorosłych.
  • Odpowiedz
skąd taka popularność mangi i anime w Polsce wśród młodzieży i młodych dorosłych, a taka niska popularnośc amerykańskich komiksów


@boskidiego: Bo amerykańskie komiksy są z reguły kierowane dla dzieci oraz fanbojów, a więc mają infantylną fabułę, postacie i w ogóle są infantylne pod wieloma względami (lub zwyczajnie głupie). Animu i mango natomiast masz dla każdego przedziału grupowego i chyba na każdy możliwy temat, tak samo jak zwykłe filmy.

+ japańce
  • Odpowiedz
@Zatwardzenie wybiórcze spojrzenie a sam pomijasz takie komiksy jak Hellblazer czy Preacher, które kierowa są do osób dorosłych.


@ImbaChobo: Stary, a Sin City? A tytuły wchodzące w polską serię Mistrzowie Horroru? A Will Eisner? Ostatnio wydana w Polsce "Saga"? Staram się znaleźć wspólny język, proponuję coś z tytułów, co może kojarzyć mój rozmówca, a nie zasypywać go lawiną nowości.

Właśnie o to mi chodzi, takie dyskusje zawsze zmieniają się w walkę czyje zainteresowania
  • Odpowiedz
skąd taka popularność mangi i anime w Polsce


@boskidiego: a jest duża popularność? Czy może tak się wydaje jak się siedzi na tagu #anime i podobnych grupach na FB? Pewnie w stosunku do liczby ludności w Polsce jest to bardzo niszowe zainteresowanie. Przydałaby się jakaś statystyka ogólnokrajowa, bo np. ty spotkałeś wielu mangozjebów, a ja <5 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wytykasz @Zatwardzenie wybiórcze spojrzenie a sam pomijasz takie komiksy jak Hellblazer czy Preacher, które kierowa są do osób dorosłych.

Bo amerykańskie komiksy są kierowane dla dzieci oraz fanbojów, a więc mają infantylną fabułę, postacie i w ogóle są infantylne pod wieloma względami (lub zwyczajnie głupie).


No i widzisz @ImbaChobo? @Kliko Ci powiedział xDDD #!$%@? się tam znasz, komiksy są infantylne.
  • Odpowiedz
@ImbaChobo: I masz rację. Tylko jako ktoś z zachodniego kręgu kulturowego mam wrażenie, że komiksy celowane w dorosłego to nisza w porównaniu do odpowiedników japońskich, gdzie ogólnie komiksy i cały ten biznes dookoła są poważniej traktowane. Po prostu lubimy bardziej książki, bądź zwykłe seriale.
  • Odpowiedz