Wpis z mikrobloga

@hjkl: Miał ktoś przyjemność obsługiwać API Prestashop? Bo nie wiem, czy mogę na tym zasłużenie psy wieszać, czy może akurat to im dobrze wyszło, a tylko ja jestem antytalentem.
@hjkl:

ma to swoje powody, zostało to zrobione w podobny sposób już wiele lat temu, a przez jakiś czas w PrestaShop pojęcie "kompatybilność wsteczna" było traktowane jak złoto, poza tym posiadanie json koszyka w taki sposób w znaczny sposób ułatwia jego rozszerzanie o dodatkowe dane co przy niedawnej (bo już teraz można) niemożliwości rozszerzania modułów było sporym plusem.

Podsumowując, patrz na cały kontekst dlaczego tak jest.

@jagoslau: PrestaShop to nie
praca z PrestaShop nie jest... frustrująca, o. Struktura jest prosta, kod jest banalny, wystarczy analiza kilku natywnych rozwiązań by zrozumieć co i jak działa.


@krypod: Jest napisany w stylu kogoś kto właśnie uczy się programować. Np metody logiki, które zawierają nagle spory kawałek html. Ogólnie cały core jest napisany wbrew ich własnym wytycznym. Presta to syf.
@hjkl: spoko, sprawdzałem w szablonie dla nowej 1.7 (którą piszą od zera ponoć) i tego nie ma. Ot taki blast from the past, który trzymają dla kompatybilności i dlatego, że się uparli na smarty.

Co nie zmienia faktu, że podobne kwiatki są tam non stop.
@hjkl: przecież oni jakiekolwiek wytyczne wprowadzili X lat po premierze gdzie w międzyczasie dopiero wprowadzali te same standardy, które narzucili, a narzucili je dlatego, że chcieli by już nowe moduły i modyfikacje wprowadzone na GitHub nie były "syfem". Więc wyluzuj, znajdź mi lepsze oprogramowanie open-source e-commerce do użytku w Europie.

@TwigTechnology: zmiana systemu szablonów dla frontu będzie "może" dla PrestaShop 2 :) wtedy też "może" będzie Symfony po całości, na
@Jurigag: Smarty/Twig... Smarty to relikt przeszłości, przecież ciężko zrobić z czegoś co od lat było niezbyt dobre coś co może konkurować z Twigiem zrobionym wiele lat po Smarty i w o wiele lepszych standardach - ale może jak kiedyś wydasz coś open-source z czego będzie korzystać kilkaset tysięcy ludzi - czego Ci życzę - to zauważysz, że kompatybilność wsteczna jest bardzo ważnym elementem budowania zaufania wokół społeczności. To dlatego PrestaShop tkwi
@TwigTechnology: może 2020? to zależy od inwestorów i ogólnego rozwoju PrestaShop, niemożliwym jest przejście na 2.0 w 1 rok, przecież to by oznaczało totalnie przepisanie całej architektury od nowa bo w 2.0 ma być już pożegnanie z kompatybilnością wstecz.

Mogę Ci napisać tyle, że nawet core-developerom przeszkadza fakt, że nie mogą obecnie używać Symfony na froncie i będą prowadzone w tej sprawie rozmowy :)
@krypod: tia, taka kompatybilność wsteczna że 90% szablonów i modułów na 1.4 nie działa na 1.5 i 1.6, 90% szablonów i modułów z 1.5 nie działa na 1.6 ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Jurigag: ciężko się nie zgodzić :-) jednak nauczeni przeszłością chcą zachować kompatybilność z modułami tak wysoce jak się da w wersji 1.7, front będzie totalnie przebudowany i będzie totalnie niekompatybilny.

btw. moduły między 1.4, a 1.6 potrafiły ze sobą działać po stosunkowo niewielkich zmianach, co innego szablony... tu się zgadzam w 100%. Nawet między wersjami tj. 1.6.0.9, a 1.6.1.0 potrafiły być tzw. "breaking changes".
@krypod: ta, po stronie officeu mógł działać, ale jak miał coś wyświetlić po stronie frontendu to z takim modułem już było gorzej i często nie działał/nic nie robił ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@hjkl: daj spokój, przecież to są dwie inne półki, totalnie, poza tym zajrzyj do panelu Magento i zajrzyj do panelu PrestaShop - to są zupełnie dwa inne światy i domyślnie dla dwóch różnych grup odbiorców. Magento nie ma sensu dawać do małych czy średnich sklepów, PrestaShop tak, PrestaShop dodatkowo spokojnie udźwignie te większe. Poza tym Magento to takie open-source co wiesz... robi sobie go eBay na tym GitHub i tyle z
@hjkl: tak, magento jest open-source tylko cały rozwój Magento 2 był zamknięty, mam racje? Raz w tygodniu push na github i tyle - w PrestaShop działa to zupełnie inaczej, tam wchodzisz na gitter i normalnie możesz zamienić kilka słów z twórcami, możesz wysłać PR, możesz na wiele sposobów przyczynić się do rozwoju tego oprogramowania