Wpis z mikrobloga

@brak_nicku: Cześć, więc tak przykładowo: mam portfel o wartości 100 000zł i 18spółek i pewien współczynnik (który musi być najniższy - jego wartość zależy od wartości udziału spółek w portfelu) dzięki solverowi i pewnym ograniczeniom jestem w stanie sobie np. założyć i wyliczyć optymalny skład portfela dla 18 spółek. Ograniczenia czyli np. minimalny i maksymalny wartościowy udział spółki w portfelu sobie stworzyłem dzięki czemu excel fajnie pokazuję mi jak rozłożyć te
@pulla: Początek zrozumiale. Solver to solver i musisz go każdorazowo odpalać. Można by ewentualnie pomyśleć nad jakimś przyciskiem obsługiwanym vba, żeby szybciej tego solvera odpalić. Być może dałoby się to rozwiązać zupełnie inaczej - ale tu musiałbym wiedzieć, jaki algorytm stoi za wyliczaniem tego wskaźnika i co dokładnie robi solver.

Druga część jest dla mnie nie do końca zrozumiała - jeżeli na wejściu solvera jest 18 parametrów, to nie widzę problemu,
@brak_nicku: http://przeklej.net/file_details/91413.html zakładka VAR, chodzi mi o to żeby były tak jakby dwa warunki ograniczające: pierwszy ten który opisałem wartościowy udział w portfelu a drugi to liczba spółek w portfelu czyli np. wpiszę sobie że minimalny udział 0 maksmyalny 25000zł ale w portfelu musi być 8 spółek wybranych przez excela z tych 18 tak żeby współczynnik był najniższy.

Edit: jeszcze jedno jakbyś mógł sprawdzić czy to jest dobrze zrobione bo nie
@pulla: ok, to już rozumiem drugą część, myślałem że chodzi o 8 konkretnych, a to sam algorytm ma zdecydować, które. Ściągnąłem, patrzę co tam się dzieje, ale matematyki jest sporo i trochę to zajmie:)

Ostatnie pytanie: jak zadasz parametr: 8 spółek, to ma być dokładnie 8, co najmniej 8?
No właśnie nie wiem na początku chciałem sprawdzić dwie opcje co najmniej i dokładnie ale w wypadku co najmniej to może być sytuacją ze algorytm wybierze tylko jedną spółkę, więc lepszym rozwiązaniem będzie dokładnie 8. Najlepiej by było jeszcze zrobić ograniczenie w tej komórce że tylko liczby całkowite od 1 do 18. I jak to będzie wyglądało w praktyce jak wybierzemy np. 8 spółek to minimalny udział spółki w portfelu musi być
@brak_nicku: sumujesz 18 liczb. Każda z nich to iloczyn abcd. a i b są w każdym przypadku takie same. c to odchylenie standardowe, d to zainwestowana kwota. Zatem algorytm jest taki: na każdą spółkę musimy dać minimum po 500. 18500 = 9000. Zostaje do "rozdania" 11000. Tą kwotę dzielimy tak: po 2500 na 4 spółki z najmniejszym odchyleniem standardowym i pozostały 1000 na spółkę z piątym najmniejszym odchyleniem. Jeżeli będziesz chciał
@brak_nicku: Tak rozumiem :) to jednak trochę dziwny ten algorytm że później dzieli po 2500zl na 4 spółki z najmniejszym odchyleniem standardowym skoro dla tych 4 spółek odchylenia różnią się. A z tą określoną liczbą spółek da się zrobić?
@pulla: to nie jest dziwne, bo skoro suma ma być jak największa, to dla najmniejszego odchylenia daję na maxa - na początku rozdałem po 500, to mogę dać tylko 2500, dla kolejnej to samo, , dla kolejnej to samo, ..., aż zostaje reszta. Tu nie może być inaczej. Skoro dana spółka ma najmniejsze VAR to trzeba jej wziąć jak najwięcej. Gdyby nie było limitów min i max jednej spółki, to algorytm
@brak_nicku: A widzisz teraz zrozumiałem :) dzięki wielkie za pomoc bo siedzę nad tym od południa to najwyżej jutro się do Ciebie odezwę jak sam na to nie wpadnę i jak będziesz miał chwilę to chętnie skorzystam z pomocy. Dzięki! Łap po plusie.
Aj jeszcze o jednej rzeczy zapomniałem, nie umiem zrobić tego przycisku do uruchamiania solvera, próbowałem nagrywać makro ale to nic nie daje;/
@pulla: na pewno jest jedno niedociągnięcie - jak będą 2 spółki z tym samym odchyleniem, to się może posypać, ale to też można łatwo rozwiązać, tylko dziś nie mam już siły:(
@brak_nicku: Wiesz co już sobie poradziłem, zmieniłem trochę koncepcję i teraz wydaje się wszystko ok i jednak zostałem przy tym solverze i udało się zrobić makro do przycisku odpalającego solvera. Dzięki jeszcze raz za pomoc !:)