Wpis z mikrobloga

@Lynx366: Skoro tłok z portalem się zatrzyma, to znaczy że cały swój pęd oddał podstawce (jeśli stoi na sztywnej podstawie, to energia zamieni się w ciepło, jeśli w jakiś sposób sprężynuje, to się ugnie). W każdym razie leżący obiekt nie uzyska żadnego pędu, bo nie będzie miał nawet kontaktu z lecącym tłokiem - a zatem A.
@mpmp-pmpm @rainkiller @Lotczyk @jem_pierogi @SorbinianPotasu @duobix @Prokoxu111 @DunkLord
Otóż poprawną odpowiedzą jest B. Pudełko może być stacjonarne w przestrzeni w której się znajduje ale cała przestrzeń za portalem porusza się (drugi portal na ścianie jest stacjonarny) stojąc za niebieskim portalem wydawałoby się że pudełko porusza się, inaczej mówiąc pudełko nie jest stacjonarne ze względu na tą przestrzeń.
Patrząc na problem bardziej matematycznie wyobraźcie sobie moment przechodzenia pudełka przez portal. patrząc na pudełko
@Lynx366: Na ruchomych obiektach nie można było ich stawiać ale można było je stawiać na suficie, następnie wejść na tłok, który nas szybko wpychał do portalu i takie wejście powodowało, że delikatnie przechodziliśmy przez portal. Co więcej można było z niego łatwo wrócić (tak, że znowu byliśmy na tłoku a nie po drogiej stronie) co oznaczałoby, że to ciało, które przechodzi rzez portal musi mieć pewną prędkość.
@jem_pierogi: portal nie ma energii kinetycznej, natomiast możnaby powiedzieć, że przestrzeń za nim ma(względem przesrzeni przed portalem). Przykład z tłokiem jest @SorbinianPotasu jest bardzo dobry. Trzeba tylko wyobrazić sobie że to tłok jest nieruchomy natomiast sufit zbliża się do nas. Trzeba zrozumieć że energia kinetyczna to wartość związana z układem odniesienia a nie tylko z pudełkiem.
@rainkiller: niestety filmik zakłada tylko stałe portale. Prawdopodnie dlatego nie było możliwości stawiania portali na ruchomych przedmiotach. (Łatwiej jest programiście przepisać po prostu wektor prędkości ciała). Wymyśliłem za to nowy przykład. @jem_pierogi Weźmy pod uwagę że pudełko jest zawieszone w powietrzu pod portalem. Tłok z portalem na nie spada. Czy wtedy pudełko pojawia się po drugiej stronie zatrzymuje się i "wisi" na portalu?
@Lynx366: ja się z tym nie zgadzam. Tak jak napisałem - w momencie uderzenia tłoka z portalem, żadna część jego energii kinetycznej nie zostaje przekazana pudełku, tylko w całości podstawce (zakładam, że jest stabilna, więc energia rozprasza się w formie ciepła). W jaki sposób przestrzeń za portalem, miałaby przekazać energię kinetyczną pudełku? Patrząc na problem fizycznie, a nie matematycznie, pudełko nie wystrzeli w powietrze, bo w momencie uderzenia tłoka w podstawę,
@Lynx366: To trochę tak jak ze spadającą winda i podskoczeniu w ostatniej chwili by nie zginąć. W teorii wszystko jest ok ale w nie bardzo :)

Ja dalej jestem zdania ze dane ciało wyleci z taką prędkością z jaką do niego wejdzie a nie od tego jak szybko portal się do niego zbliży.
@SorbinianPotasu: jest dokładnie tak jak mówisz ( ͡° ͜ʖ ͡°) ciało wyleci z portalu z taką prędkością jaką do niego wyjdzie
@mpmp-pmpm: niepotrzebnie zwracasz uwagę na podstawkę, ona tam jest tyko po to żeby podtrzymać pudełko. Można równie dobrze założyć tak jak pisałem wcześniej że jest zawieszone w powietrzu. Btw idąc dalej Twoim tokiem rozumowania po uderzeniu w podstawkę wszystkie przedmioty za portalem powinny polecieć do
@Lynx366: Ja wcale nie sugeruję, że przedmioty za portalem polecą do przodu. Na żadne przedmioty nie działają żadne siły - jedyna jaka tutaj zadziała, to ta hamująca spadający tłok. Założyłem jedynie, że tłok, na którym znajduje się pierwszy portal, zatrzyma się natychmiast po zetknięciu z podstawką - jeżeli nie, to i tak bez znaczenia dla pudełka, które już będzie po drugiej stronie.

Jeśli poprawna jest odpowiedź B, to znaczyłoby, że jak