Wpis z mikrobloga

Mirki ładuje sobie akumulator Bosch S5 61Ah 600A takim o to gunwoprostownikiem który sam się nie wyłączy a w instrukcji jest napisane że powinien ładować przez 8-12h

ładuje od godziny 19tej gdzie początkowe ładowanie wynosiło 12.60V obecnie jest 14.70V - pytanie jaką wartość powinienem widzieć gdy akumulator będzie naładowany do pełna? nie bardzo uśmiecha mi się wstawać w środku nocy żeby rozłączyć akumulator a do rana to go pewnie przeładuje

#akumulator #motoryzacja #mechanikasamochodowa #wiecejtagowniepamietam
  • 8
  • Odpowiedz
Zakończenie procesu ładowania akumulatora objawia się zmniejszeniem prądu ładowania do wartości minimalnych wskazań. Stan ten może być utrzymywany przez dłuższy okres czasu.
Zaleca się kontrolowanie przebiegu procesu ładowania akumulatora

takie coś napisano w instrukcji czy to znaczy że jak aku będzie pełny to ładowanie spadnie do 12.60V?
  • Odpowiedz
prądu


@crejzus: prądu, nie napięcia.
Generalnie #!$%@? że nie ma regulacji pradu ladowania. Zawsze mnie uczyli ze npaiecie ladownaia nie powinno przekraczac 14,6 V. A najlepiej 14,4.
potrzymaj go pod pradem do pojscia spac i potem wylacz.
  • Odpowiedz
@blackphoenix: tak długo czekałem na jakiś odzew że aż na elektrode trafiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) generalnie mam wrażenie że im więcej czytam tym mniej wiem... ładuje obecnie 15.03V (piszą że można nawet do 16.6V) więc odpuszczę dalsze ładowanie bo też uważam że nie powinno przekraczać więcej niż dostaje w samochodzie rano sprawdzę ew. podładuje trochę i wrzucam do samochodu mam nadzieje że odpali :)
  • Odpowiedz
@crejzus: musisz obserwować prąd ładowania, tak jak Ci napisali w instrukcji jak spadnie do małych wartości i będzie się dłużej utrzymywał to odłączasz. Nowsze akumulatory mogą podchodzić pod 0, ja np ładowałem starszego parcha to skończył na 2A i nie szło dalej (mierzony po ładowaniu testerem konduktacyjnym poza pojazdem pokazywał niecałe 13V i prąd rozruchowy 391A zamiast 480A - wartości przy dosyć starym aku, więcej nie dało rady)
  • Odpowiedz
@projekt: ten wskaźnik od nowości jeszcze nigdy nie pokazał mi więcej niż 3A przy mocno rozładowanym akumulatorze i to też tylko przez kilka pierwszych minut (nie pamiętam jakiej firmy aku) natomiast jak ładuje mój aku to zawsze startuje od 1A i idzie dalej po za skale w kierunku 0 więc zakładam że to jednak nie działa tak jak powinno
  • Odpowiedz