Wpis z mikrobloga

@GeraltRedhammer: Nie widzę oporów na tym filmiku. Odpowiedzi są pozytywne, nawet bardzo, np. w porównaniu do innej sondy z tego kanału, gdzie ludzie nie chcieli pozdrawiać Ukraińców z okazji jakiegoś tam święta (nie pamiętam już, którego).

Jedynie jedna osoba mówi, że nie lubi języka ukraińskiego, bo posługują się nim ci, którzy ich zabijają.

@szurszur: Racja. Ciekaw jestem, jak wyglądają dane np. ze szkół.

@deviator: Zależy też chyba, w którą
@Lurch: Co do tych młodych w Doniecku to na youtube filmiki dodaje czasem taka młoda dziewczyna z Doniecka, która wraz z chłopakiem przeprowadziła sie do Krakowa (on założył tu firmę IT). Ona mówi, że nawet nie tęskni bo jej wszyscy znajomi równiesnicy (ona ma dwadziescia pare lat) wyjechali głównie do Rosji i tylko rodziców ma w Doniecku. Ona też jest mocno prorosyjska i antyKijów ale uważa się za Ukrainkę. Nie wiem
@szurszur: Nawet u Szarija był filmik, gdzie ludzie opowiadali, że mieszkania wokół grabią, bo większość wyjechała i nikt tego nie dogląda. W ukraińskich mediach potem to podobno pokazywali, bo przekaz był generalnie mocno przeciw separatystycznym władzom.

A co do tej dziewczyny, to dziwisz się, że może mieć takie poglądy?
@Lurch: Dlaczego mam sie dziwic. Większość, zwłaszcza tych co dłużej została ma takie poglady. Ale wśród tych z polskim pochodzeniem ewakuowanym rok temu to widziałem tylko proUA. Podobno sa też prorosyjscy ale nie widziałem takich wypowiedzi. I nie tylko o wywiady w mediach chodzi ale i prywatne profile na portalach społecznościowych. Może się kryją no ale jest ich mniej.
@Lurch: Kwestia przebywania w miejscu gdzie mówi sie po rosyjsku i oglada rosyjską telewizję i tęskonoty za Sowieckim Sojuzem.
Ale wśród młodych było wiecej prozachodnich niż wśród tych pamiętających ZSRR.
@Lurch: Czesc pewnie tak. Ale ostrzeliwana była zdecydowana mniejszośc.
Kwestia tego w jaki sposób pokazano walki w rosyjskich mediach, które przemilczały niewygodne fakty. Przecież obserwatorzy kilka głosnych przypadków ostrzałów z ofiarami przypisali separatystom. Ludzie z Donbasu dowiedzieli sie czegoś dokładnie przeciwnego.
@Lurch: Oczywiscie, że na wojnie nie ma pełnego obiektywizmu ale stopień kłamstw w rosyjskich mediach państwowych był znacznie wyższy.
Poza tym bierz pod uwagę prorosyjska propagande jaka sączono tym ludziom od wielu lat. Tam oglądano rosyjskie programy.
@szurszur: Jak tak czasem obserwuje Ukraińców, np. wyzywających od ruskich trolli za podanie informacji, że w Rosji PKB na mieszkańca jest wyższe niż na Ukrainie („widać, że propaganda działa, skoro tak myślisz”), to mam poważne wątpliwości, czy aby tak jest.