Wpis z mikrobloga

Wybuchnełem prawie. Dzień dobry TVN, zapowiedź reportażu, który za chwilę idzie. Mówią o tym, że już X osób zginęło w górach, blabla...

głupota ludzka czy zły system ostrzegania?


Hurr durr zły system ostrzegania przed czym? Czy ci ludzie idą do pracy i trzeba ich ostrzegać: ej, uważajcie na lód? Albo kupują bilet do parku linowego i gdy ktoś spadnie, urwie sobie łeb na linie, to zawinił ktoś, bo go nie ostrzegł?

A może...


Lub ostrzegawczy termometr...


Kto tu kogo ma ostrzegać? Jak zaczną obwiniać w tym reportażu kogoś, a nie daj boże TOPR, że jest zły system ostrzegania - wybuchne.

#oswiadczenie #gory #gorzkiezale
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gabrally: bez sensu, idąc na wyprawę górską w zimie chyba kazdy powinien zdawać sobie sprawę na co się pisze, chociaż z drugiej strony powszechne jest przecenianie wlasnych mozliwości i wyjscie z załozenia "co mi się może stać"/"moze nic nie będzie".
  • Odpowiedz
@jem_pierogi: ale co miałoby znaczyć "bezpieczne szlaki"? Coś, za co ktoś odpowiada (za przygotowanie, stan) i gdy jest on zły to ma ostrzec przed ryzykiem? Bo może jest takie pojęcie a ja o tym nie wiem, więc chętnie się zapoznam:)
  • Odpowiedz
@puncek: zgadzam się. Rozumiem, że góry zimą mogą być piękne; rozumiem też, że ktoś może mieć frajdę z ryzyka, jakie niesie zimowa wyprawa - ale spodziewam się, że ci ludzie dobrze wiedzą, co ryzykują. Sam mieszkam w górach (niskie bo niskie, ale góry) i cała ta sytuacja jest dla mnie przygnębiająca...
  • Odpowiedz
@gabrally: Nigdy nie byłem w górach, ale chyba są dwie rzeczy - góry jako góry, gdzie możesz się nadziać na ostry kamień i na miejscu spaść z rowerka, a góry jako miejsca wypoczynku turystów, gdzie wspinasz sie 5 metrów na ukos, płacisz za wynajęcie domku i wstawiasz zdjęcie na fejsbuka. To drugie mysle, ze ma jakies bezpieczne szlaki
  • Odpowiedz
PS, w ramach kontynuacji - obejrzałem reportaż, a raczej wywiad. Wypowiadał się naczelnik TOPR i praktycznie nikt poza nim. Więc - tylko zapowiedź była taka "kontrowersyjna"
  • Odpowiedz
@jem_pierogi: no i wtedy można byłoby obwiniać właściciela domku, drogi do domku, że nie ostrzegł kogoś kto wchodził i myślał, że lekko sobie wejdzie. A tu jeb, lód, problem. Ale w przypadku gór... niestety to tak nie działa...
  • Odpowiedz
@jem_pierogi: Nawet jak nie byłeś w górach to chyba wiesz, że jak staniesz na kamień to kamień może się poruszyć i możesz z niego spaść. Dodatkowo jak ten kamień jest wysoko to wiesz, że jak przez niego stracisz równowagę na dużej wysokości to możesz spaść kilkaset metrów w dół. Nawet jak nie byłeś w górach. Wiesz, że na śniegu, a tym bardziej na lodzie można się poślizgnąć. Wiesz jak wygląda
  • Odpowiedz
@jem_pierogi: to polecam zobaczyć, bo trochę inaczej to wygląda. PS. nie ma czegoś takiego jak "bezpieczne szlaki". Nawet asfaltowa droga do Morskiego Oka jest zagrożona lawinami, o czym informują stosowne znaki.
  • Odpowiedz
@gabrally: w tym kraju co się nie stanie, szuka się winnych. Gościowi #!$%@?ło rękę od petardy, ale to przecież wina tego, który mu to sprzedał, bo przecież biedaczek nie wie, że petarda wybucha.
  • Odpowiedz
@gabrally: Jeśli idzie ktoś na czysto turystyczny oznaczony szlak to powinien być poinformowany o niebezpieczeństwie. Nie po to się robi te szlaki aby gineli na nich ludzie tylko żeby korzystali z turystyki zwykli ludzie a nie alpińści. Dla dobra lokalnej gospodarki. Jak poszli na dziko to #!$%@? z nimi.
  • Odpowiedz
@Pantograf: Żarty żartami, ale gdzieniegdzie na świecie dokładnie tak się robi. Brukowany szlak ma tą "zaletę", że względnie dobrze utrzymuje swoją szerokość na przestrzeni sezonu. Obecnie szlaki w Tatrach są niejednokrotnie rozdeptywane na kilkadziesiąt metrów wszerz (nie przesadzam - masyw Czerwonych Wierchów jest całkiem niezłym przykładem tego zjawiska). No i byłoby faktycznie bezpieczniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@korri: ale "brukuje" się raczej ziemne szlaki, jak na Czerwonych (nie wiem czy je widziałeś po tegorocznym remoncie) i robi się to z powodu ochrony przyrody. Orla Perć przeciez jest już wybrukowana ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz