Wpis z mikrobloga

@MarekAntoniuszGajusz: O właśnie. Moim zdaniem okaże się, że życie w Układzie Słonecznym jest zjawiskiem powszechnym i wszędzie tam gdzie jest woda w stanie płynnym to kwitnie życie.
A potrafisz wskazac, który z Księżyców na zdjęciu to Europa, lub nazwać te które widać?
  • Odpowiedz
@namrab: Bardzo fajnie to wygląda. Ile trwała obróbka takiego zdjęcia? Podejrzewam, że szmat czasu...
Co do moich pytań, czy zmontowanie teleskopu, który powiedzmy dawałby zdjęcia dość dobrej rozdzielczości w czasie rzeczywistym obiektów w układzie słonecznym np Jowisza, Saturna czy Marsa zmieściłoby się w kosztach do 20 tys?
Inne pytanie do Ciebie, (ja jestem niezaznajomiony jeszcze z astrofotografią, ale mam zamiar poczytać w najbliższym czasie) z czystej ciekawości chciałbym zapytać, czym
  • Odpowiedz
@DanekRBI: Na średniej klasy laptopie z Intelem i3 przetworzenie takiej ilości materiału to kwestia 6-8 godzin. Na szczęście znaczną część tego procesu można sobie zautomatyzować. Zwykle po powrocie z obserwacji odpalam obróbkę, idę spać, a na następny dzień mam już gotową redukcję do złożenia w Photoshopie.

Teleskop dający obrazy planet w czasie rzeczywistym można złożyć nawet za kwotę poniżej 10 tysięcy. Bardzo ważna w takim zestawie jest odpowiednio wysokiej jakości
  • Odpowiedz