Wpis z mikrobloga

#prawo #spadki #spadek #prawospadkowe #dziedziczenie

Mirki, czy wysłając do sądu oświadczenie o odrzuceniu spadku mogę je poprostu podpisać i wysłąć poleconym
na adres sądu ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego czy muszą jakoś poświadczać swój podpis?

Wyczytałem, że:

Oświadczenie o przyjęciu (odrzuceniu) spadku może być złożone na kilka sposobów:
przed notariuszem- przekazuje on później oświadczenie do sądu spadku (niedopuszczalne po przekroczeniu terminu);
przed sądem:
ustnie do protokołu
pisemnie, z podpisem urzędowo poświadczonym.

Czyli chyba nie mogę tak po prostu podpisać i wysłać?

Jeszcze jedno pytanie: jako załącznik mam dodać odpis skrócony aktu zgonu zmarłego, cyz jeśli składam takie oświadczenie
ja, rodzeństwo, rodzice i dziadkowie to każdy z nas musi dołączyć oryginał odpisu ? czy może to zrobić jeden a reszta dołącza
kserokopie?
  • 8
@mitt_luc: zwykle oswiadczenie na pismie nie bedzie wiazace. Dla pewnosci mozecie wszyscy odrzucic u notariusza (koszt 50 zl).

Jeden oryginal skroconego aktu zgonu wystarczy. Akt jest zalacznikiem do wniosku ;)
@fierce: Ok, bardzo Ci dziękuję.

To jak wygląda takie poświadczenie podpisu?

Gdzie się coś takiego robi? To może tylko notariusz poświadczyć?

Zmierzam do tego, że co daje droga na złożenie wniosku pocztą skoro podpis trzeba poświadczyć u notariusza i nakleić znaczek za 50 zł a za oidrzucenie spadku o notariusza też kosztuje 50 zł...? :)

I jeszcze jedno mnie trapi: matka dzieci zmarlego (która nie jest i nie była żoną wiec
@sheilacooper:

Dziękuję.

Przychodzisz, masz ze sobą akt zgonu, notraiusz ci daje pismo do podpisu, płacisz 50 zł i nara?

Każdy z rodziny: dzieci, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie muszą tak zrobić?

Załartwiałaś kwestię zgody sądu na odrzucenie przez dzieci? to też robiłaś przez notariusza?
@mitt_luc: u mnie najpierw szła babcia, więc już te papiery były u notariusza, później mama ze mną szła, a że ja nie mam dzieci to na mnie się kończyło. No ok 50 zł to kosztuje, trwało to z 10 min. Wszyscy muszą to zrobić, a to był syn mojej babci siostry więc dla mnie daleka rodzina a musiałam się zrzec.
@fierce:

Tak, tak i bardzo Ci za to dziękuję, ale cały czas wychodzą nowe rzeczy...

do tej pory pytałem jednak o samo oświadczenie o odrzuceniu a teraz wyszła jeszcze ta kwestia zgody
sądu, jeśli chodzi o oświadczenie to już wiem, że wszyscy musimy pójść do notariusza
ale musz ejeszcze wiedzieć czy ten wniosek o zgodę może być "normalnie" podpisany i wysłany czy tez notariusz, no bo matka dzieci nie pojdzie zlozyc
@mitt_luc: po uzyskaniu zgody sądu z postanowieniem w ręku matka może dopełnic formalności u notariusza, analogicznie jak u pełnoletniej osoby ( ͡° ͜ʖ ͡°)