Wpis z mikrobloga

@kszyrzdow: Właśnie po to. TK nie orzeka w sprawie, tylko o zgodności prawa. W sprawie orzekają sądy powszechne. Jeśli ustawa jest niezgodna z konsytucją to sąd powszechny uwzględnia to w orzeczeniu wyroku.
  • Odpowiedz
@kszyrzdow: Powinna być naprawiana jak najszybciej. Tutaj nie ma wątpliwości.

Wycofać prawa nie można, ponieważ wtedy zostaje luka prawna. Z punktu widzenia państwa prawa lepiej jest jeśli obowiązuje prawo wadliwe niż totalne bezprawie w danej dziedzinie.
  • Odpowiedz
a kto tak powiedział z PiS? Poproszę o cytat.


@PrzywodcaFormacjiSow: dokładnie nikt tak nie powiedział, była tylko mowa o "historycznej wartości" "opinii trybunału", tym, że prezydent nie ma zamiaru stosować się do jego orzeczeń i niczym nie podparte żądanie pani Kempy. Wydawało mi się, że skoro prawaki cały czas wołają o zdrajcach i złodziejach z PO oraz zdrajcy Komoruskim to ja też mogę dodać odrobinę kolorytu moim komentarzom.
  • Odpowiedz
@kszyrzdow: Nie, sądy nie traktują wyroków TK w trybie wnioskowym. Z automatu uwzględnią wadliwość prawa i zamiast orzekać karę śmierci będą orzekać karę grzywny 50 zł.

Podałeś dobry przykład, zamień przechodzenie na czerwonym na zabójstwo. Lepiej, żeby nagle nie było przepisu penalizującego zabicie drugiej osoby?
  • Odpowiedz
@6c6f67696e: Rozumiem, ale wyjaśnię kilka spraw:

"historycznej wartości"


- nie wiem co miał osoba, która to mówiła miała na myśli, ale rozumiem to jako odniesienie się do tego, że wyrok z 9 grudnia nie odnosi się do uchwały PiS, bo ta nie miała jako podstawy prawnej PiSowskiej ustawy tylko ustawę PO, więc taka trochę historyczna wartość, bo nigdy ta ustawa nie była wykorzystana i po wyroku widać, że nie
PrzywodcaFormacjiSow - @6c6f67696e: Rozumiem, ale wyjaśnię kilka spraw:

 "historycz...

źródło: comment_hm6hKmNUn5IXHLL5ISi1FMCaF3Q631ik.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@RobotKuchenny9000: Dobra, lecimy dalej. Orzeczenie pierwsze ze screenshotu opublikowano później ze względu na przerwę z powodu... Świąt Wielkanocnych.

Drugiego już serio mi się nie chce szukać przyczyn. Myślę, że na paręset orzeczeń TK można spokojnie założyć, że jednak są i powinne być publikowane w terminie niezwłocznym.
  • Odpowiedz
ale jak po po przegranych wyborach prezydenckich i perspektywie przegranej w parlamentarnych zmienialo ustawe o trybunale to wszystko ok. zawsze przeciez pis winny.
  • Odpowiedz
Jak PO zwlekała z opublikowaniem orzeczenia TK 96 dni to nie było łamania konstytucji i nikt nie pisał pism ponaglających, ciągle w tym kraju są równi i równiejsi:(


@RobotKuchenny9000: Opublikowanie w terminie 6,9,14,26 dni nie jest zabronione, jeśli jest to najbliższy możliwy termin biorąc pod uwagę okoliczności - to jest NIEZWŁOCZNIE. Zwłoka jest wtedy, kiedy termin odwleka się bez sensownych przyczyn (sensowne czyli np. święta, czy inne usprawiedliwione okoliczności). Okoliczność
  • Odpowiedz