Wpis z mikrobloga

Witajcie mirki, mam mega problem

W firmie mojego taty jedna z pracownic otrzymała e-mail, w której ktoś podszył się pod DHL. Otworzyła plik, który zaszyfrował ~90% plików. Jednocześnie dostał e-mail, w którym hakerzy każą mu wpłacić 700$ w bitcoinach na podane konto, dzięki czemu dostanie plik deszyfrujący. Podobno 4 firmy wpłaciły, z czego 2 dostały deszyfratory. Tak samo udało się zdeszyfrować plik ~700 bajtowy, niestety ten miał 2.4 kb. Wołam @niebezpiecznik-pl , może uda się pomóc? W komentarzach 2 zdjęcia e-maila (wiem, że istnieje screenshot, ale narazie to mam).

#programowanie #hakerzy #niebezpiecznik #komputery #wirus
  • 13
@blok_maciej: ewentualnie przeskanuj dysk czyms w rodzaju "easy recovery pro". niektore edycje cryptolockera najpierw kopiuja plik, potem szyfruja kopie a na koncu usuwaja oryginal. o ile nie masz kopi zapasowych to to moze byc Twoja szansa.
@Comandante: antywirus to nie wyrocznia. PGP też ma być blokowane? Word też ponieważ pozwala odczytywać i modyfikować pliki? Jeżeli użytkownik sam uruchamia wirusa, to skąd niby ma być wiadome czy to wirus czy normalny program. Pewnie, można zgadywać po ilości otwieranych plików, ale cały czas będą pomyłki, i to użytkownik powinien ogarniać co robi...
antywirus to nie wyrocznia. PGP też ma być blokowane? Word też ponieważ pozwala odczytywać i modyfikować pliki? Jeżeli użytkownik sam uruchamia wirusa, to skąd niby ma być wiadome czy to wirus czy normalny program. Pewnie, można zgadywać po ilości otwieranych plików, ale cały czas będą pomyłki, i to użytkownik powinien ogarniać co robi..


@Pies_:

Ja to widzę tak: antywirusa pewnie żadnego nie było.

A ludzie w firmie to powinni mieć jakieś
@Comandante: używasz noscripta? Serio pytam, próbowałem parę razy, ale zawsze bardzo wchodził mi w drogę.

Co do reszty tak, aczkolwiek najważniejsza i to zdecydowanie najważniejsza to jest ta czujność i rozważność. A drugie w kolejności poprawnie wykonywane backupy. Niestety sporo ludzi traktuje komputer jako narzędzie służące tylko do jednego czy dwóch celów i włożenie wysiłku w cokolwiek co nie jest bezpośrednio wykonywaniem celu (np. myślenie o tym czy dany mail jest