Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanko. Morze gupie, morze mondre, ni wim. Od czego zalezy dobór rezystorów do dzielnika? Przykładowo chcąc osiągnąć Uwy=1/2*Uwe można zastosować dwa rezystory 10k, 100k, 1M czy 100R. Wiadomo, że im większe rezystory zastosujemy tym mniejsze będą straty prądu. Na załączonym schemacie napięcie podane na wejście nieodwracające wzmacniacza jest podane przez dzielnik R2 = 10k R3 = 10k. Co stoi na przeszkodzie by wrzucić tam rezystory np. 100k? Pomijam fakt optymalizacji finansowej gdzie np. staramy się uzyć jak najwięcej rezystorów tego samego typu.

EDIT: Na chemacie jes błąd. Wartość R3 = 10k.
#elektronika
Janusz_Radek - Mam takie pytanko. Morze gupie, morze mondre, ni wim. Od czego zalezy ...

źródło: comment_nM5RTYS7REr5FtolmKX06wjXjCovhYqf.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@Janusz_Radek: zależy od tego, co podłączasz pod ten dzielnik. Wiadomo, że mniejsze rezystory, to większy prąd strat i być może konieczność stosowania rezystorów mocy.

Z drugiej strony, jeśli wsadzisz duże rezystory, to tracisz na precyzji regulacji. Zwróć uwagę, że obciążenie w dzielniku dołączasz równolegle do "dolnego" rezystora. W związku z tym, jeśli rezystancja tego obciążenia będzie istotnie mniejsza niż rezystora dzielnika, to prąd popłynie przez jeden z oporników dzielnika i wprost
  • Odpowiedz
@Janusz_Radek: zależy chyba od impedancji tego pinu (3) do masy. jeżeli jest bardzo duża (bliska nieskończoności) to można do dzielnika dać duże wartości. jak jest mniejsza np. 100k to w dzielniku trzeba dać mniejsze opory, żeby impedancja danego punktu do masy nie powodowała przesunięcia punktu podziału.

jest to na pewno jeden z aspektów - czy jedyny - nie wiem
  • Odpowiedz
@Janusz_Radek: pewnie można, ale brzmi trochę jak całkowanie tam, gdzie wystarczy dodać 2+2 :) Zmierz rezystancję wejściową albo prąd pobierany przez obciążenie, narysuj sobie 3 oporniki i policz na jak duże wartości w dzielniku możesz sobie pozwolić, żeby nie rozjechać go za bardzo.

W wersji praktycznej: wstaw 100 k i zobacz, czy napięcia są ok. Jak nie, to daj 47 k itd :)
  • Odpowiedz
@Janusz_Radek: Wzmacniacz wzmacnia małe napięcia z bocznika, może nie tu, ale jak mamy rezystor R1 który ma 1mohm to wtedy spadek napięcia na nim jest bardzo mały. Jeśli zastosujesz rezystory o większych wartościach, poziom szumów tego układu wzmacniacza może się zwiększyć, co może istotnie wpłynąć na pomiar.
  • Odpowiedz