Wpis z mikrobloga

@Dragonhart: To nie jest typowy strach, bardziej mega silne obrzydzenie. Wiem że to irracjonalne, ale tak mam. Pająka, czy inne robactwo zabiję sama, ćmy nie tknę za nic. Chodzi o to, że są obrzydliwe, wydają się brudne, trzepoczą głośno skrzydłami, jak się je zabija to ten pancerz wydaje taki okropny dźwięk, ja nie daję rady. nie wiem, skąd mi się do wzięło.
  • Odpowiedz
@GraveDigger: nie, należą tylko do tej samej rodziny. Różnic jest masa, zaczynając od stylu życia, nocnego, który prowadzą ćmy i dziennego, który prowadzą motyle. Następnie stadium larwalne, kokon ćmy jest zbudowany z jedwabiu, podczas, gdy kokon motyla to twarda skorupa,czułki (nawet na tym zdjęciu to widać) i inne różnice fizyczne, nie wspominając już o kolorystyce. Jeżeli to nie są różnice, które definiują pojęcie motyla i ćmy, to nie wiem co
  • Odpowiedz
to tak jakby porównywać jakiegoś Yorka do np. Bernardyna, przecież również należą do tej samej rodziny


@yeloneck: Twój argument jest inwalidą. Ostatnio jak sprawdzałem, to jednak oba były psami ;)

  • Odpowiedz
@yeloneck: Żadna cecha, którą wymieniłeś nie występuje u wszystkich ciem, a odstępstw jest znacznie więcej niż ten jeden wymieniony gatunek, szczególnie w cieplejszym klimacie.
Podział motyle dzienne - ćmy jest sztuczny, podobnie jak na motyle większe i mniejsze (macro- i microlepidoptera), również często spotykany w literaturze. No i nawet go stosując - ćmy to motyle nocne, więc jak najbardziej motyle.
  • Odpowiedz
@GraveDigger: @Hand_Solo: co jest inwalidą? Sam napisałeś, że oba są psami, a chyba gołym okiem widać, że te dwa gatunki się różnią? Tak samo jest z motylem i ćmą i nie jest to żaden blef. Rozróżnia się rząd Lepidoptera na ćmy i motyle. Cały rząd Lepidoptera dzielimy na 20 taksonów. Jedną z tych grup są motyle właściwe (Papilionoidea), drugą są Powszelatkowate (Hesperoidea) a reszta spośród tych 20 taksonów
  • Odpowiedz
Sam napisałeś, że oba są psami, a chyba gołym okiem widać, że te dwa gatunki się różnią? Tak samo jest z motylem i ćmą

@yeloneck: Sęk w tym, że w tym przypadku tak nie jest - bo jest całkiem sporo ciem mających buławkowate czułki, których gąsienice nie tworzą jedwabnego oprzędu i które są aktywne w dzień. Znasz taką różnorodność w obrębie jednej rasy psów?
Z tego względu jak już pisałem,
  • Odpowiedz
W jakiej randze?


@Elaviart: na podstawie ich relacji ewolucyjnych (grupowanie drugiego poziomu). Są odstępstwa od reguły, jak najbardziej, jednak tak jak sam napisałeś, podział na ćmy i motyle jest pomijany, ale nie w fachowej taksonomii, a w codziennym życiu, ponieważ motyl jest ćmą, a nie ćma motylem.
  • Odpowiedz
Nie sądziłem że dożyje kiedyś dnia w którym dwóch kolesi na wykopie będzie się kłócić o to czy ćma jest motylem.
  • Odpowiedz
@yeloneck: Pytałem o rangę tych 20 taksonów. To rodziny? Nadrodziny? Podrzędy?
W fachowej taksonomii podział na ćmy i motyle dzienne w ogóle nie jest wykorzystywany. Rząd Lepidoptera dzieli się na 4 podrzędy, z których Glossata obejmuje zdecydowaną większość gatunków.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Glossata
Śmiałeś się wyżej z wikipedii, ale jeśli chodzi o systematykę owadów, która potrafi być radykalnie modyfikowana każdego roku, to najaktualniejsze źródło z tych najłatwiej dostępnych.

"ponieważ motyl jest ćmą, a nie
  • Odpowiedz
To rodziny? Nadrodziny? Podrzędy?


@Elaviart: Nadrodzina. Łuskoskrzydłe i nie do końca rozumiem, dlaczego druga nazwa jest taka a nie inna. Być może wynika to tylko z tłumaczenia, tak samo jak większość społeczeństwa na większe pająki, zwłaszcza ptaszniki mówi "tarantula". Być może po prostu tak się utarło i tak zostanie. Ogólnie w kwestii informacji potwierdzonych naukowo nie korzystam z wikipedii, z racji na brak możliwości weryfikacji informacji. Polecam "Lepidopterist Society", na
  • Odpowiedz