Wpis z mikrobloga

Okazuje się, że budowa Jedwabnego Szlaku to znakomita szansa na rozwój Łodzi, a jednocześnie szansa stania się głównym węzłem kolejowym na całą Europę.

@hannazdanowska : Pani prezydent czy Łódź wykorzystuje szansę jaką daje nam budowa Nowego Jedwabnego Szlaku w którym nasze miasto miałoby się stać głównym węzłem kolejowym? Poniżej krótki film zrealizowany przez Chińską stronę przedstawiający tę wizję Jedwabnego Szlaku. Proszę zwrócić uwagę jak przedstawiona zostaje Łódź w kontekście budowy szlaku.

https://www.facebook.com/jakub.mikolajczuk.1/videos/948959595151665/

#lodz #geopolityka
  • 13
@johann89: O pociągu relacji Łódź-Chengdu słyszałem, myślę że takie działania są szansą na jeszcze większe zintensyfikowane działania w celu zacieśnienia więzi gospodarczych z Chinami. Pani prezydent @hannazdanowska mogła by w tym celu podjąć kolejne kroki.
@monterrey: Łódź na pewno tej szansy nie przegapi, tylko praktycznie nic tu od Łodzi nie zależy. Prezydent może jedynie dbać o dobre stosunki i starać się o większy polski eksport do Chin.
@Sverc: Mylisz się, należy zwrócić się do Prezydenta RP z jasno sprecyzowanymi celami rozwojowymi miasta, takimi które zachęcą Chińskie firmy do inwestowania w Łodzi. To na początek, nic nie stoi na przeszkodzie aby Pani Prezydent poszukiwała inwestorów właśnie na rynku Chińskim. Chińczycy są niebywale otwarci na rynek zachodni w tym także na Polskę. Okazuje się, że ich wiedza na temat Polski znacznie przekracza naszą wiedzę na temat Chin
@monterrey: To nie jest takie proste jak się wydaje. Chińskie inwestycje w Polsce są praktycznie niezauważalne (Huta Stalowa Wola, Łożyska w Kraśniku i zdaje się Gorzów Wlkp.). Chińczycy nie lubią niczego robić od zera (w tak odległych logistycznie rejonach) i dlatego póki co zwykle skupiają się przejmowaniu istniejących już podmiotów.

Pisząc, że nic od Łodzi nie zależy miałem na myśli zwieńczenie Jedwabnego Szlaku, które mogłoby być w Łodzi. Tzn. jeśli szlak
@Sverc: Zwieńczeniem Jedwabnego Szlaku ma być docelowo Madryt. Chodzi tutaj o to aby Łódź zyskała na tym przedsięwzięciu możliwie jak najwięcej. Rzecz jasna z korzyscią dla całego kraju. A jak widać relacja kolejowa Łódż-Chengdu była takim preludium do budowy połączenia lądowego pomiędzy Chinami a Europą. Polska obecnie eksportuje do Chin najwięcej towarów żywnościowych to oznacza że nasze rolnictwo jest w cenie, kłopotliwe cięcia unijne niestety nas hamują...
@monterrey: No wiadomo, że Madryt, Łódź i Polska miałaby być hubem na Europę Środkową.

Polska obecnie eksportuje do Chin najwięcej towarów żywnościowych to oznacza że nasze rolnictwo jest w cenie


Skąd te informacje? Połowa naszego eksportu do Chin to miedź KGHM. Tak naprawdę nasz eksport do Państwa Środka bardzo kuleje i to z prozaicznej przyczyny. Nie za bardzo mamy co wysyłać. Chiński rynek jest najbardziej konkurencyjny na świecie.

Jeśli już jakąś