Wpis z mikrobloga

Mireczki, po ilu dniach hodowania zakwasu można zrobić na nim prawilny, wyrośnięty chleb? Znajoma mi radzi, żeby na początku czitować z drożdżami i patrząc na to, co mi wyszło na tygodniowym zakwasie chyba przyznam jej rację. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#chleb
  • 9
Nie czituj. Pierwszy chleb piekłem piątego dnia, zarówno na żytnim jak i pszennym. Pierwsze chleby mogą być różne, w moim odczuciu zakwas się stabilizował jeszcze z miesiąc zanim wszystko było powtarzalne.
Co do tego czemu nie wychodzi-nie wiem. Nie znam przepisu ani na zakwas ani na chleb, nie znam warunków, ile w jakiej temperaturze był.
@zupa_z_kasztana:
@zupa_z_kasztana: wiadomka, że tydzień to będzie na rozczynie ze starego kwasu, na początku, żeby rozpędzić fermentację, warto się drożdżem wesprzeć. taki kwas może Ci się zrobić właśnie w tydzień, a może być tak, że po 3 miesiącach będzie ledwo kwasowy ;< wszystko zależy od mąki, wody, dodatków i otoczenia, w jakim jest trzymane.
@zupa_z_kasztana: byłem i tam. Karm regularnie, niech bąbluje. Popatrz też na inne przepisy, na przykład z zaczynem. Jeśli wciąż będziesz miała problem, sprawdź mąkę-na jakiej robiłaś zakwas? Polecam razowe ekologiczne. Żytnia dobrze pracuje, moim zdaniem lepiej niż pszenna.
Czy ufasz swojemu piekarnikowi? U mnie na starym mieszkaniu był gazowy, w samym środku miał zimny punkt i mogłem piec maksymalnie dwa bochenki, teraz mam taki, że wejdzie i sześć, a temperatura musi
@tptak: W zasadzie chciałam zacząć od zakwasu żytniego, ale w sklepie mi się coś pomyliło i kupiłam mąkę pszenną. :P Jak sobie wyparzę kolejny słoik będę hodować dwa równolegle. Piekarnik mam przyzwoity, ciasto nie było obiecujące już przed wsadzeniem go. ;) Myślę, że za 3-4 dni zrobię kolejne podejście z dodatkiem drożdży.