Wpis z mikrobloga

@OscarGoldman: zawsze proś, żeby pisali na paczce że to prezent. Mi raz nie napisali i dowalili cło za koszulki, ale jak piszą że to gift, to cała elektronika i wszystko zawsze przechodziło bez cła.
@Kaczorra: Mylisz się. Celnicy to nie idioci, wiedzą o co chodzi i jak chińczycy wysyłają paczki. Nawet jak na paczce jest napisane "gift", to i tak gdy paczka wzbudzi zainteresowanie celnika to i tak ją potraktuje jak nie "gift" i wyślą pismo żeby im podesłac wyjaśnienia. Każda paczka która do mnie przychodzi jest jako "gift", a i tak raz na jakiś czas z tych większych muszę się tłumaczyć.
@OscarGoldman: po pierwsze: dopiero jeśli celnicy zainteresują się paczką. Jeśli się zainteresują to poproszą Cię o podesłanie wyciągu z banku z tą płatnością. Jesli jest większa niż bodajże 40euro, to wtedy MOGĄ naliczyć vat, ale nie muszą (ale zazwyczaj to robią:) ). Także dopóki się nie odezwą i nie będzie statusu "Zatrzymanie przesyłki w cle", to możesz być spokojny.
@OscarGoldman: status "Zatrzymanie przez urząd celny" świadczyć będzie tylko o tym że zastanawiają się nad tą paczką, czy puścić ją czy trzepać. "Zatrzymanie w cle" świadczy że jednak ją trzepią.
@OscarGoldman: cła na elektronikę nie ma (tutaj pewności nie mam, ale tak mi się wydaje, dopiero od jakiejś kwoty obowiązuje cło, ale jest to kilkaset dolarów), vat to 23%. Co by nie było to i tak wyjdzie taniej niż w Polsce.
Nie ma się co na wyrost zamartwiać, monitoruj numer przesyłki, dopiero jak będzie status "Zatrzymanie przesyłki przez urząd celny" to się możesz zacząć bać :)