Wpis z mikrobloga

#elektronika #mikrokontrolery

Mam licznik energii elektrycznej z wyjściem impulsowym typu open collector, który potrzebuje zasilania 18-27V. Chcę go zasilić zasilaczem 19V.

Mam zagwozdkę dotyczącą czytania impulsów przez Raspberry Pi - otóż muszę obniżyć napięcie do 3.3V. Chciałbym to zrobić za pomocą tego stabilizatora : http://botland.com.pl/regulatory-napiecia/126-stabilizator-ldo-33v-lf33cv.html
W datasheecie jest podane max voltage input = 40V ale z uwagą, że dla zakresu 18V < Vin < 40V stabilizator jest w stanie shut-down. Nie mogę znaleźć co to oznacza. Czy mogę użyć tego stabilizatora w podanym przeze mnie celu? Czy jest jakiś lepszy pomysł na obniżenie napięcia? Ewentualnie, czy mógłbym użyć prostego stabilizatora zenerem 3v3, wytrzyma on takie napięcie?

PS. W odwodzie mam plan użycia tego: http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/ (w sensie MC34063A DC-DC Converter z wyliczonymi elektrolitami, rezystorami itd. - konfrontowałem działanie aplikacji spod tego linku ze wzorami z datasheetu i jest spoko), ale wydaje mi się to przesadzone biorąc pod uwagę poziom skomplikowania zestawu, wolałbym jakiś prostszy do złożenia układ.
  • 11
@mudzo: Czekaj czekaj, stabilizator napięcia wyprodukuje Ci napięcie stałe 3.3V a żeby prawidłowo funkcjonował musisz mu dać kondensatory. Grube elektrolity/tantale możesz pominąć ale maluchy po 10n muszą być i będziesz miał syf w sygnale wyjściowym oraz opóźnienia.
@mudzo:

In the 5 pins configuration (PENTAWATT and

PPAK) a Shutdown Logic Control function is

available (pin 2, TTL compatible). This means that

when the device is used as a local regulator, it is

possible to put a part of the board in standby,

decreasing the total power consumption. In the

three terminal configuration the device has the

same electrical performance, but is fixed in the ON

state. It requires only
@mudzo: Max voltage input to maksymalne napięcie jakie jest on w stanie przeżyć, co nie znaczy, że będzie działał poprawnie przy nim. Podany przez Ciebie zakres właśnie o tym mówi, że jak na wejście dasz ponad 18V to stabilizator sie wyłączy (więc nie będzie napięcia na wyjściu), ale dzięki temu przeżyje i jak napięcie spadnie poniżej 18V to się znów włączy i będzie normalnie działał.
@progressive: tę możliwość odrzuciłem ze względu na charakterystykę - wzrost napięcia wejściowego spowoduje wzrost napięcia wyjściowego - za duże ryzyko w stosunku do kosztu RPi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tylko zener.


@cation: Tak zrobię. Dzięki za odpowiedź.