Wpis z mikrobloga

6 382 - 3 = 6 379

Tytuł: W dialogu I
Autor: Jorge Luis Borges i Osvaldo Ferrari
Gatunek: Wywiad-rzeka
★★★★★★★★

Tytuł: W dialogu II
Autor: Jorge Luis Borges i Osvaldo Ferrari
Gatunek: Wywiad-rzeka
★★★★★★★★

Tytuł: W dialogu III
Autor: Jorge Luis Borges i Osvaldo Ferrari
Gatunek: Wywiad-rzeka
★★★★★★★★

Książki te są zapisem rozmów radiowych Osvalda Ferrari z sędziwym już argentyńskim pisarzem, poetą i eseistą znanym ze swojego zamiłowania do fantastyki i mistyfikacji. Podobnie jak w swoich dziełach tak i w tych rozmowach Borges zadziwia czytelnika swoją erudycją i błyskotliwością. Rozmowy te są wg autora Fikcji równie znaczące jak jego opowiadania czy wiersze i stanowią dla nich swoistą klamrę. Poprzez te książki stara się wskrzesić tradycję dialogów platońskich. Jak sam zauważył:

Dialog jest jednym z najlepszych ludzkich obyczajów, wynaleziony został – jak niemal wszystko – przez Greków. To znaczy, że Grecy zaczęli rozmawiać, a my ciągniemy to dalej.


Te przenikliwe konwersacje, pełne dygresji i obfitujące w celne spostrzeżenia, dotyczą tak różnych tematów jak: literatura i poezja, religia, podróże i wspomnienia autora, historia, filozofia i metafizyka czy piękno. Również motywów często przewijających się w jego twórczości jak: tygrysów, labiryntów, luster i białej broni. Z rozmów tych wydobywa się obraz Borgesa jako pełnego pasji człowieka zafascynowanego pięknem i bogactwem świata. Starającego się zarazić czytelnika swoją miłością do literatury. Książki te spodobają się zarówno jego wielbicielom jak i tym którzy chcą się dopiero z nim zapoznać. Polecam!

#bookmeter
Pobierz Vivec - 6 382 - 3 = 6 379

Tytuł: W dialogu I
Autor: Jorge Luis Borges i Osvaldo F...
źródło: comment_kcNWgHYmV0SLA9c0DyfGeELhrRshTyj2.jpg
  • 2
@bardakon: nawet sobie zapisywałem co ciekawsze fragmenty, ale przed napisaniem recenzji zapodziałem kartkę. Dlatego teraz naprawię te przeoczenie.

O porządku:

...moje życie jest dość przypadkowe, a jednocześnie staram się, aby moja twórczość nie była przypadkowa. To znaczy chcę, żeby było w niej coś z kosmosu, choćby zasadniczo był to chaos. To zresztą tak, jak ze wszechświatem: nie wiemy, czy to kosmos, czy chaos. Choć wiele wskazuje na to, że jednak kosmos: