Wpis z mikrobloga

Jest jakiś router który uciągnie 100mbs przez wifi? Czy to w ogóle realne? Mam neta 100mbs, ale wyciąga tylko 20 i podejrzewam własnie ze to przez router. Czy jeżeli z routera pociągne kabel do kompa to będę miał pęłna prędkość czy tylko jeżeli podłącze kabel bezpośrednio pod komputer? #internet #wifi
  • 11
  • Odpowiedz
@Islam: Router musi być w standardzie 802.11n i oferować przynajmniej 300Mbps (narzut szyfrowania i innych pierdół sprawia, że trzeba tyle, żeby realnie przepychać ~120-150Mbps). To samo z kartą w komputerze. Możesz też poszukać 802.11ac, to powinno wyciągnąć jeszcze więcej, ale póki co to są drogie zabawki.
  • Odpowiedz
  • 1
Niekoniecznie wina routera, karta sieciowa może nie wyrabiać. Co do połączenia bezpośredniego po kablu, nie jestem pewien.
  • Odpowiedz
@Islam: TP-Link Archer C7 lub podobne urządzenie z 802.11ac. Jutro będę testował ile rzeczywiście jest w stanie przerzucić po Wi-Fi w odległości 5-10 m od urządzenia, będę miał dostęp do łącza gigabitowego.

@dktr: 802.11ac działa na kanale w paśmie 5 GHz o szerokości 80 MHz.
  • Odpowiedz
@dktr: Kurcze, mega mnie te zabawki kręcą :) Chciałbym zbudować jakiś fajny link na zewnątrz...tak hobbystycznie :)

BTW. Poirytowała mnie ostatnio polityka TP-Linka który wypuszcza nowsze wersje sprzętowe nie oferując programu wymiany. To tak jakby wypuścili na rynek wadliwe urządzenie które później poprawiają.( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@AleBrew: Robię to dość często. AC jest jeszcze nie dopracowane i na "produkcyjne" linki średnio się nadaje. Za to N jest już perfekt i przy 20MHz i czystym kanale na 5km spokojnie przewalam ~70Mbit.
  • Odpowiedz