Wpis z mikrobloga

Pierwsze zdjęcia z październikowego przelotu nad Enceladusem

Sonda Cassini przesłała pierwsze zdjęcia Enceladusa z przelotu z 28 października 2015. Minimalny dystans do powierzchni tego księżyca wyniósł zaledwie 50 km.

Enceladus jest szóstym co do wielkości naturalnym satelitą Saturna, odkrytym w 1789 r. przez Williama Herschela. Jest on stosunkowo niewielki (średnica ok. 500 km), a swe imię otrzymał po mitycznym gigancie. Odległy tajemniczy glob dopiero niedawno odsłonił rąbek tajemnicy. O niezwykłej wewnętrznej budowie Enceladusa dowiedzieliśmy się przy użyciu sondy Cassini.

Tuż po przelocie sonda rozpoczęła transmisję zdjęć, które następnie pojawiły się na stronie misji Cassini. Są to tzw. “surowe” zdjęcia, bez żadnej obróbki graficznej i bez kalibracji. Jak na razie opublikowano jedno zdjęcie ukazujące powierzchnię okolicy południowego bieguna. Ten region jest poprzecinany głębokimi żlebami, które sugerują dużą aktywność geologiczną. Na zdjęciu natomiast nie ma kraterów, co sugeruje młody wiek powierzchni sfotografowanego obszaru. Jest to ciekawa cecha tego regionu Enceladusa, gdyż bardziej na północ Cassini zarejestrowała kratery, co oznacza, że powierzchnia reszty tego księżyca jest wyraźnie starsza.

Ponadto, Cassini wykonał serię zdjęć gejzerów Enceladusa z różnym czasem ekspozycji. Z aktualnie dostępnych zdjęć trudno określić, które z nich zostały wykonane w trakcie spodziewanego przelotu przez materię wyrzuconą przez gejzery.

#kosmos #saturn #ksiezyce #satelity #enceladus #cassini (źródło)

Na zdjęciu aktywne gejzery Enceladusa.
g.....t - Pierwsze zdjęcia z październikowego przelotu nad Enceladusem

Sonda Cassi...

źródło: comment_V2ZoOosAA449xegbqkaZjjEmBrV9BNgx.jpg

Pobierz
  • 1