Wpis z mikrobloga

@mateuszfun: w gniazdku chyba jest prad staly wiec nie ma fazy (?) Ogolnie zeby przez zarowke poplynal prad to potrzebujesz roznicy potencjalow, ale ciekawe w sumie co sie dzieje jak sie polaczy dwa obwody roznych czestotliwosciach bo nigdy o tym nie slyszalem :D
  • Odpowiedz
będzie działać - neutralny jest uziemione. Więc teoretycznie to tak samo jakbyś wziął fazę z gniazdka a jako neutralny użył stalowego pręta wbitego w ziemię. Jedyne co może przeszkadzać to róznicówka jeśli takową posiadasz.
  • Odpowiedz
@mateuszfun: Żarówka się zapali. Tak samo jakbyś wziął fazę z gniazdka i zero z uziomu innego domu to też zadziała.
Ale nie wiem jak sprawa ma się jakbyś wziął PEN z innego trafoka. @soadfan wołam Cię mistrzu z pytaniem prostym ale nie logicznym :D Jeśli mam koło siebie 2 trafoki załóżmy 6/0,4 i po niskiej stronie wezmę fazę z jednego a zero z drugiego to popłynie prąd czy nie?
  • Odpowiedz
@so0owa: jest jeszcze pytanie czy są sfazowane, czy punkt "0" jest uziemiony i jak trafo jest obciążony, do tego jeszcze jaka jest grupa połączeń tych dwóch trafo. Aby mogły pracować równolegle musi być spełnione kilka warunków. http://www.elhand.pl/praca-rownolegla-transformatorow. Zakładając, że wszystko jest ok i spełnione to uważam, że prąd popłynie. Jest różnica potencjałów, więc tak. Jakby zewrzeć N-ki razem czy też fazy to prądów nie będzie.
  • Odpowiedz
@soadfan: Tak ale zakładamy że one równolegle nie pracują za sobą. Otto biorę fazę jedno trafoka i przykładam do styku żarówki a zero biorę z punktu gwiazdowego innego trafoka? Pytanie czy popłynie prąd bo obwód niby nie zamknięty a różnica potencjałów będzie :D
  • Odpowiedz