Wpis z mikrobloga

Mam 4GB ramu z czego połowa jest zajęta przez programy, a druga część przez cache którego czyszczenie za pomocą tego niżej prawie nic nie daje.

echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

I teraz zacina mi programy i dysk mieli jakby się pamięć całkiem skończyła.
Swap zajęty tylko w połowie.

total used free shared buffers cached

Mem: 3,8G 3,6G 197M 2,0G 18M 2,2G

-/+ buffers/cache: 1,4G 2,4G

Swap: 2,0G 797M 1,2G


Jak zwolnić to cache całkiem bez reboota?

#linux
  • 30
  • Odpowiedz
@Kryspin013: @fervi: dobra już #!$%@? z tym, wyłączył mi się xorg, zalogowałem się ponownie i połowa ramu wolna. Średnie obciążenie systemu było 53 ale po jakimś czasie zaczęło spadać i już spadło to zera. Dysk ciągle mielił. Może to jego wina bo się sypie. ( ͡° ʖ̯ ͡°) @fervi: wiem, nigdy nie było problemu i cache się zwalniało ale teraz nie chciało.
  • Odpowiedz
@marek22: Cache to operacje dyskowe wrzucone do ramu żeby system szybciej działał. Jak coś wymaga ramu to cache się nadpisuje. Dysk ci mieli przez za wysokie swapiness. Swapiness to taka wartość w systemie która określa kiedy system ma korzystać ze swapa. Zazwyczaj jest to chyba 40% albo 60%, nie pamiętam (w zasadzie chyba zależy od distro), dlatego jak zabiłeś xorg to nagle ram się zwolnił a system zaczął działać ale i
Kryspin013 - @marek22: Cache to operacje dyskowe wrzucone do ramu żeby system szybcie...

źródło: comment_ab1BmdH0mGl4XiWIGSNcvRJQghlhRH8L.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Kryspin013: nie zabiłem xorga, sam się zabił. Po zalogowaniu to w sumie nie było co wrzucać z powrotem do ramu bo wszystkie programy nie żyły. Wiem, że cache się powinno nadpisać ale tutaj nie chciało. Kiedy wykres zajętego ramu razem z cache dochodził do samej góry to wtedy wszystko zaczynało się zacinać tak jakbym w ogóle nie miał swapu, a jego zajętość się nie zmieniała. Powyłączałem kilka serwerów (mysql, postgresql, apache2)
  • Odpowiedz
@WielkaPolska: No i po co nam to tutaj piszesz? Masz jakieś kompleksy z tym związane? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@marek22: A jakie distro? Bo jak zaczyna mulić to serio tylko ze względu na przerzucanie ramu do swapu. Zobacz sobie co ci ram wpieprza i sprawdź jeszcze na wyłączonym swapie czy też tak się dzieje albo poszukaj w necie i zmień swapiness na np 5 procent

PS
  • Odpowiedz
@Kryspin013: co Ty pieprzysz. Opcja -m jest od pokazywania wartości w MB, -g w GB.
A ilość wolnej pamięci po odliczenie cache widać w drugiej linijce wyniku komendy free w kolumnie free, a w kolumnie used widać ilość pamięci wziętej przez cache.
  • Odpowiedz
@ygyfygy: Zapomniałem dodać, że prawdziwa wartość jest w ostatniej kolumnie. Bufory i cache są po to, aby system miał informacje w RAMie, a nie na dysku i tracił czas na ich odczyt.

@WielkaPolska: Ile ci się system włącza?

Startup finished in 2.606s (kernel) + 430ms (userspace) = 3.037s
  • Odpowiedz
@WielkaPolska: A ile po załadowaniu możesz uruchomić jakiś program? Pokazanie pulpitu nie znaczy załadowania, u mnie dopiero działające połączenie z internetem to załadowanie. Czy to co pokazujesz to pełne uruchomienie czy wybudzenie z głębokiej hibernacji?

Faktem jest, że Windows jest niemiłosiernym mułem. Dla Wiedźmina zainstalowałem sobie Windowsa 7 i okropnie przeklinałem korzystając z niego.
  • Odpowiedz