Wpis z mikrobloga

  • 1
Halp, co powinienem zrobić w zaistniałej sytuacji? Robię wino z winogron i przepelnia mi się pojemnik fermentacji. Całością opiekuje się brat, bo mnie nie ma w domu. Jaka jest odpowiednia reakcja żeby powstrzymać pecznienie pojemnika? Kazalem mu to porządnie przemieszac żeby zmniejszyć piane i jest ok. Poziom płynu opadł, a gaz wychodzi rurka. Wystarczy to teraz regularnie mieszać? #wino #winiarstwo
Letoo - Halp, co powinienem zrobić w zaistniałej sytuacji? Robię wino z winogron i pr...

źródło: comment_k0hhYi9nbOw9DwkMvuCePK0TAVaO4LSZ.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@Letoo: mieszanie nastawu to zły pomysł. W procesie fermentacji bardzo ważna jest czystość - szlachetne drożdże przegrają w konfrontacji z dzikimi, że nie wspomnę o bakteriach. Nie myśl, że jak "wino" buzuje to będzie "fchój mocne i dobre", przeciwnie. Dzika, gwałtowna fermentacja gwarantuje niską jakość (zarówno walory smakowe jaki procenty). Balon fermentacyjny napełniamy do 2/3 pojemności, tłuczemy dzikie drożdże, wcześniej odkażamy szkło np pirosiarczanem, rozmnożoną wcześniej matkę drożdżową dodajemy do moszczu,
  • Odpowiedz
@marek-sisey-tymoszczuk: Dzięki za wypowiedź, ale większość rzeczy zrobiłem dokładnie tak jak sugerujesz. Drożdze dzikie zostały utłuczone pirosiarczynem na starcie, działają jedynie szlachetne, które dodałem z matką. Pojemnik fermentacyjny zapełniony był/jest w 20,3/30 więc mniej więcej dokładnie tak jak polecasz. Cukier dodałem w części, żeby stężenie nie przekroczyło 20BLG. Sporo się naczytałem na ten temat żeby być gotowym, ale tak gwałtownego przebiegu fermentacji sie nie spodziewałem, a będąc poza miejscem zamieszkania (wino
  • Odpowiedz
@Letoo: zakażenie bakteryjne to najprostszy sposób na ocet winny. Niby też przydatne ale w nieco innej sytuacji no i nie 15 litrów, bo tyle pewnie Ci wyjdzie po filtrowaniu. W domowych warunkach, dużo łatwiej zrobić wina ciężkie, słodkie z wysoką kwasowością i o niskiej zawartości alko, właśnie ze względu na podatność na choroby - im niższa kwasowość tym trunek delikatniejszy, stąd np zrobienie wina z samych truskawek jest trudne i mało
  • Odpowiedz