Wpis z mikrobloga

Właśnie wykryłem #spiseg, ##!$%@?, #onisawszedzie i #kontrolujo !!!! Normalnie, jak dziadek - hipis mówił o Rządzie Światowym, co za pośrednictwem telewizorów falami radiowymi ludziom głowy kontrolują, to nikt mu nie wierzył i wszyscy się w czoło stukali, a tu masz, dowód czarno na białym!

A teraz poważniej: Mirki od #informatyka, #sieci #internet, może również #elektronika pomóżcie rozwikłać taką zagadkę: zainstalowałem sobie wczoraj w domu nowego access pointa do wifi, rozwiązanie profi z niesamowitymi możliwościami dodatkowymi i dziś siedząc w pracy zdalnie się tym trochę bawię. Między innymi urządzenie ma możliwość zrobienia zapisu komunikacji między AP a wybranym klientem. Ponieważ obecnie niktonejedoma, w domu z aktywnie połączonych po wifi urządzeń jest jedynie telewizor zostawiony w trybie czuwania, więc zrobiłem sobie trace z jego komunikacji z siecią. W trybie standby teoretycznie nic się nie powinno dziać, więc i poprzez wifi leci sobie to, czego można się spodziewać: co jakiś czas ARP request & reply, STP, co 30 sekund idzie sobie ICMP, którym jak się okazuje, mój domowy routerek sobie sprawdza, czy dołączone doń urządzenia nadal żyją. I dotąd rozumiem.

W pewnym jednak momencie coś się zadziało: ciągle wyłączony telewizor nagle od strony sieci "ożył". Wysłał zapytanie do DNSa o adres URLa http://ps-424.pubnub.com/, uzyskał jego adres (whois tenże adres ma w bazie jako nieprzydzielony) i w najlepsze zaczął sobie z tym adresem "gadać" wymieniając jakieś dane. Tu niestety trochę brakło mi wiedzy odnośnie analizy pakietów, tyle widzę, że jest to normalne TCP, wireshark część z tego rozwija jako komunikację Java. Danych niezbyt dużo, niemniej przez dwie minuty zapisu poleciało w obie strony ponad 20 pakietów czystego TCP oraz kilka z javą po http.

Sama strona pubnub.com jest w internecie dostępna i przedstawia się jako "Project EON: Open source charting and mapping framework for realtime data streams.". Jak się domyślam, zapewne wytłumaczeniem jest ukryte życie którejś z obecnych na telewizorze (Smart of course) aplikacji, niemniej ciekaw byłbym jakichś szczegółów, co to jest za komunikacja i po co. Ktoś coś wie?
  • 2
@Jarek_P: Pewnie profilowanie tego co ogladasz i wyswietlasz na TV. Moj Smart TV ma specjalnie zablokowany dostep do NETu poza siecia lokalna. Smart TV sa w cholere dziurawe i bardzo latwo jest zaszyc niezlego backdoora w ich oprogramowaniu.