Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy jest tu jakiś tag typu #sprzetfotograficzny #sprzetfoto , dodam #fotografia

Dorabiam wykonując zdjęcia. 90% śluby, reszta zlecenia w firmach.

Obecny sprzęt podstawowy:
Canon 5d mkII
24-70mm f2.8L
135mm f2.0L
+ lampy i nadajniki radiowe

Mam w planach wydanie trochę kasy i zrobić upgrade o Canon 6D (drugi korpus) + 16-35 f2.8L

ALE

Patrząc na możliwości matryc w pełnoklatkowych aparatach Sony zastanawiam się nad sprzedaniem wszystkiego w #!$%@? i zmianą systemu na bezlusterkowce Soniaka. Konkretnie A7s + A7 II do kompletu i jakieś dwa obiektywy, najchętniej 16-35mm + Zeiss 85mm

Lustrzanki cenię za wygodę używania klasycznego wizjera z pryzmatem i energooszczędność (reportaż na pełnym akumulatorze)

ALE

Matryce Canona są 10 lat wstecz względem tych od Sony
Sony pozwoliłoby mi korzystanie ze światła zastanego itp.

Ktoś doświadczył tak drastycznej zmiany? Jeżeli się zdecyduję nie będzie odwrotu.

#canon #sony
  • 13
@bartekh86: To teraz tylko wystalkować i włamać się do auta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak serio to od jakich 10 lat? Ostatni raz przestałem się bawić w cyfrowe aparaty z 5-6 lat temu kiedy dopiero Sony wpuszczało swoją pierwszą pełną klatkę i nie pamiętam żeby jakoś specjalnie górowały nad resztą. Ba, cisneli trochę po tym korpusie.
@bartekh86: Sam mam pelna klatke Canona. Jak na rynku pojawil sie Nex5 od Sonego, bylem pod wrazeniem tego co daje z siebie ta mala puszka. Obrazek niczym z topowej puszki Canona. Wczoraj bawilem sie A7s.. niesamowity obraz. Sam wczoraj sie zastanawialem czy nie zmienic, ale chyba juz za rzadko siegam po aparat i za duzo szkiel Canona, zeby teraz robic rewolucje.
@dobrywieczor: Jeżeli miałeś w rękach A7s powiedz mi jak jest z łapaniem ostrości na tym aparacie i jakbyś go widział na takim ślubie? Wiadomo, sceny się nie powtórzy, trzeba mieć pewnosć że aparat złapał ostrość gdzie trzeba (chociaż nie ukrywam na 5d też rewelacji nie mam i często przy obróbce się #!$%@?).
@bartekh86: Przykro mi mireczku, warunki oswietleniowe byly bardzo dobre, wiec 100% strzalow bylo celnych. Natomiast jesli pytasz o wesele, to bym sie lekko zastanowil, glownie ze wzgledu na szybkosc af, ktora na weselach sie liczy. 6d ma af z 5dmk3, a wiem z doswiadczenia, ze trafia w niemal kompletnej ciemnosci, gdzie 5dmk2 zostaje mocno w tyle.
@andromenda: potwierdzam. Z 6D można naprawdę dużo wyciągnąć i jeśli zdjęcie jest dobrze naświetlone to nie wychodzi tak szybko szum. Ogólnie mega dobra pucha pod względem ISO.

@bartekh86: a jak z AF w Sony? osobiście nie używałem bezlusterkowców na reportażu, ale ktoś mówił, że nie bardzo sobie radzą przy dynamicznych akcjach takich jak na ślubie.
Na Twoim miejscu dokupiłbym 6d (5d jako zapas albo jako druga puszka, ale kolory mają
@Paviarotti: Jestem przyzwyczajony do korzystania z jednego punktu AF i nawet gdy cztery lata temu byłem w systemie Nikona na D300 z 51 punktami AF korzystałem tylko ze środkowego.

@Paviarotti: @dobrywieczor: @andromenda:
A jesteście mi w stanie porównać 6D do 5d mk3 czy warto dopłacać?
Przy takim upgrejdzie sprzętu pewnie stary 5d mk2 zostanie jako zapasowy, chociażby ze względu na łatwość obróbki. A by kupić 2x 6D raczej
@bartekh86: to jeśli używasz faktycznie tylko środkowego punktu AF to 5dmk3 chyba nie da Ci nic więcej niż 6d :) bo główna różnica to właśnie AF. Ma jeszcze lepszą obudowę, elektroniczną poziomicę w wizjerze i chyba tyle z tego co pamiętam. Nie ma tylko WiFi (przydatny bajer w sumie). Za różnicę w cenie lepiej kupić szkła.
@bartekh86: teoretycznie podepniesz obiektywy Canona do sony nawet z AF, al;e nei wiem jak szybkie to będzie.

Na pewno będziesz szuflował bateriami jak głupi i elektroniczny wizjer wypali Ci gałki oczne:)

ŚŁuby to maratony i jednak lusto jest tu praktyczniejsze. (nie testowałem bezlustrowców w repo)
@bartekh86: mam Sony a7 jest naprawdę super. Jeżeli chodzi o szkła to ma kita który jest naprawdę ostry. Dodatkowo mam kilka starych szkiełek które pozwalają sie bardzo fajnie pobawić jak jest czas.

Co do samej zmiany to sam sie przesiadałem z canon na Sony. Jeżeli miał bym to zrobić jeszcze raz to pewnie bym sie zdecydował ze względu na jakość zdjeć. Mam zdjęcia ktore nawet przy ISO 6400 wyglądają bajecznie.
Jedynie
@andromenda: Zużycia akumulatorów jestem świadom, na Canonie ciągnę cały ślub na jednym, tutaj szacuję około czterech.
Tak, ślub to jest maraton, około 12h-16h. To co mi teraz doskwiera to waga sprzętu aparat, obiektyw L, nadajnik radiowy i lampa - często ból nadgarstka całą niedzielę po takim ślubie. Korzystanie z wyświetlacza, elektronicznego wizjera to całkowita zmiana stylu pracy. AF ze szkłami Canona przez przejściówki działa wolno i tylko tego AF się boję.