Wpis z mikrobloga

Mirki,

Jeśli chcecie od razu przejść do rzeczy to na dole postawiłem pytanie. Tutaj jest wstęp:

=============
Znam się na wordpressie. Nie jestem jakimś tam wielkim megagigaturbospecem ale kilkanaście (dziesiąt już może?) stronek postawiłem. Komercyjnie, pro bono, blogi MFA dla siebie. Na szablonach premium głównie ale czasem i free. Mam lub miałem płatne konta na wielu serwisach oferujących wtyczki premium uznawane przez społeczność WP jako top w swojej kategorii (WPML, BackupBuddy, Elegant Themes, kilkanaście szablonów/pluginów kupionych z Theme Forest). Modyfikowałem szablony, dodawałem featuresy, budowałem własne proste wtyczki.

W skrócie pisząc sporo widziałem i mam doświadczenie w tym od strony osoby stawiającej strony na podstawie istniejących szablonów, doboru wtyczek, rozwiązywania 99% problemów z jakimi spotka się każdy typowy mirek, który postanowi postawić wordpressa.

Noszę się od jakiegoś czasu z planem założenia bloga, na którym będę dzielił się swoją wiedzą i opisywał przeróżne problemy, z którymi można się spotkać. Porównywał wtyczki, etc.
Dlaczego taki pomysł. Można znaleźć sporo blogów w naszym języku dotyczących wordpressa ale bardzo często te blogi (pomimo, że niejednokrotnie prowadzone przez naprawdę dobrych ekspertów) rozmijają się z problemami, z którymi na codzień spotyka się typowy Mirek stawiający stronkę na WP.
Większość problemów jakie napotykam muszę rozwiązywać w oparciu o swoje własne doświadczenie albo o zagraniczne strony/blogi. To samo jeśli chodzi o wybór wtyczek. Strasznie mało w tych blogach jest takiej najzwyklejszej wiedzy, która każdemu się przyda, a zbyt dużo postów typu "Jakie to nowe dziury załatano w nowej wersji wordpressa" albo informacja jakie to nowe featuresy dodano (każdy widzi).

============= Koniec wstępu

Pytanie 1
Czy myślicie, że blog dla ludzi stawiających pierwsze kroki w WP ma sens? Ludzie potrzebują takiej wiedzy?
Chciałbym żeby było to coś na wzór http://www.wpbeginner.com/ - blog dla ludzi, którzy naprawdę dopiero zaczynają przygodę z wordpress.

Pytanie 2
Podpowiedzcie jaką mógłbym wybrać domenę.
Chciałbym żeby miało to związek z wordpressem ale nie sugerowało, że to jakiś wielki specjalistyczny blog o WP.

Jesli komuś się chciało przeczytać to dzięki wielkie. Jeśli ktoś by jeszcze miał ochotę odpowiedzieć to dzięki podwójne.

#wordpress #developer #www #blog #webmastering
  • 14
  • Odpowiedz
Czy myślicie, że blog dla ludzi stawiających pierwsze kroki w WP ma sens?


@zychoo: ma, ale pod warunkiem, ze bedzie prowadzone przez kogos, kto sam wie co robi. blogow dla poczatkujacych, od czytania ktorych zęby bolą jest sporo i po takiej lekturze poczatkujacy na wiecej problemow niz pozytku.

czy sie nadajesz, mozesz sprawdzic sam. odpowiedz sobie szczerze na te dwa pytania:

1. w jaki sposob dodajesz <link rel="stylesheet"... do wlasnego, osobnego
  • Odpowiedz
@konradk:
No na początek myślałem o tym, żeby zebrać do kupy pytania jakie zadawali mi znajomi stawiający wordpressy i odpowiedzieć na nie pisząc jakąś serię postów typu pierwsze kroki z WP.

A jeśli chodzi o Twoje pytania to wydaje mi się, że poprawna odpowiedź na nie nie jest kluczowa ale wydaje mi się, że jeśli dobrze je zrozumiałem to moje odpowiedzi byłyby takie:
1. Jeśli masz na myśli na przykład arkusz
  • Odpowiedz
@zychoo:

1. chodzilo mi ze nalezy uzywac wpenququestyles

2. przypinanie domeny do hooka to jeden z najwazniejszych i najczestszych bledow, czyli to co zaproponowales jest jeszcze gorsze od mojego kodu (ktory nie zadziala i tak). jedynie dobrze trafiles ze niepotrzebne jest _, a powinno byc e bez 'echo' :)

i jeszcze zeby wyjasnic: funkcje te jako oba argumenty powinny dostac wpisane w miejscu stringi, a nie przekazane jako
  • Odpowiedz
@zychoo: polecasz Wordpress dla kogoś, kto nigdy nie prowadził bloga, a chce otworzyć niekomerycjny projekt po prostu do publikacji wpisów? (tematyka sport-żywienie-badania naukowe) Potencjał czytelników powiedzmy max kilka tysięcy w najbliższych 1-2 latach.
  • Odpowiedz
@konradk:
Ja zrozumiałem, że pytasz o to w jaki sposób dodaję styl motywu nadrzędnego do arkusza stylu motywu pochodnego.
Jeśli zapytałbyś jak chciałbym dodać własny arkusz stylów do motywu to bym wówczas użył wpenqueuestyle ale generalnie to ja nie korzystam z tej funkcji. Opieram się na motywach pochodnych.

Jeśli chodzi o drugie, to faktycznie nie miałem pojęcia, ze używanie zmiennych w _() jest niepoprawne (doczytałem w codexie), ale
  • Odpowiedz
@Vonsatch: Oczywiście, wordpress jest najlepszą platformą do stworzenia bloga. Bezdyskusyjnie. Do tego jest prosty w obsłudze i napisano o nim tony tekstu w internecie (głównie zagranicznym;-).
  • Odpowiedz
@zychoo: ok, nie zrozumialem cie odnosnie tego ladowania domeny.

Generalnie to piszemy o dosyć skomplikowanych i zaawansowanych rzeczach.


tak. ja nie chce bys pisal o tym na swojej stronie, jedynie sprawdzam na ile znasz wp. jesli w takich rzeczach o jakie pytam sobie radzisz, jest spora szansa ze nie bedziesz pisal glupot o rzeczach prostszych :)
  • Odpowiedz