Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta #dyski #nocnazmiana #informatyka #pomocy

Kochani, duza prośba... mam nadzieję, że pomożecie.

Otóż... posiadam dysk zew. WD Passport 1TB, pech chciał, że jakimś dziwnym cudem, gdy był podpięty do kompa i coś próbował zapisać, padł prąd... po ponownym uruchomieniu komputera dysk nie działa. Jest widoczny w menadżerze urządzeń, jednak nie jest możliwe jego przeglądanie, ani nawet włączenie właściwości poprzez 'Moj komputer'.

Kontrolki na dysku się świecą, migają, a podczas podłączenia usb windows wydaje dzwięk jakoby dysk podłączył sie poprawnie, jednak żadna inna aktywność nie jest wykonywana.

Próbowałem chyba wszystkiego, programy do odzyskiwania danych wywalają błąd odczytu (być może robiłem do tej pory coś źle, jednak nie znam się na procesie odzyskiwania danych), dlatego pomyślałem, że moze wpsolnymi siłami uda nam się dysk ożywić.

Wyprzedzając pytanie - tak, dane na nim sa niezbędne i nie mogę po prostu spróbować do sformatować.... jak również tak - wiem, robi się backupy i to kilka jak dane są ważne, jednak zlot wydarzen sprawił, że nie zdazyłem tego zorbić, a teraz mam nie ukrywam spory problem.

Jeżeli jest tu jakiś specjalista od odzyskiwania danych, ktory mołby mi pomoc, będę wdzięczny, gdyż perspektywa wysyłania dysku do laba, jest dość kosztowna i traktuje to jako ostateczność.
  • 22
@adsz65: czyli co? zostaje mi tylko labolatorium jakieś? (tutaj w takim razie tez pytanie jakie? osobiście do głowy przychodzi mi tylko OnTrack... ale nie wiem jak w tym segmencie wygląda sprawa).
@smashthat: dyski WD zewnetrzne to wielka kupa. One maja w kontrolerze szyfrowanie domyslne wlaczone i kazdy kontroler ma unikalny klucz. Jak kontroler padnie, to nawet jak dysk bedzie sprawny to danych nie odzyskasz :)
@ozzie: chciałbym, żebyś żartował w tym momencie... i jednak istnieje jednak jakaś szansa... podmiana, kontrolera, jakiegoś chipa, no cokolwiek, nawet gdybym wysłał dysk do WD, z rachunkiem zakupu itd. ?
@smashthat: zawsze mozesz sprobowac napisac do support czy cos - moze poszli po rozum do glowy i tak juz nie robia z dyskami. Mi to sie przytrafilo jakos dwa lata temu z passport 2TB. Danych nie odzyskalem...
@smashthat: jak przeczytalem ze dane sa szyfrowane na poziomie kontrolera to dalem sobie spokoj. Nie sadzilem aby bylo mozliwe odzyskanie, chyba ze jakos by klucz wyciagneli z chipa - a jesli tak by sie dalo, to wtedy bez sensu to cale szyfrowanie :) Jezeli dane sa dla Ciebie rzeczywiscie tak wazne, to sprobuj. Moze sie myle.
@ozzie: są i mam szczerą nadzieję, że jednak jakaś opcja istnieje, bądź też jest to jakiś inny błachy powód, ktory mozna rozwiązać... może gdyby kontroler był całkowicie uszkodzony to i dane smart by nie działały i totalnie cała reszta... ? a skoro teoretycznie dysk jest widoczny to moze jest szansa...
Tak wracając do tematu... zakładam ze faktycznie nic juz sie zrobić nei da, chyba, ze ktoś mądrzejszy jescze tutaj sie wypowie, to czy polecić mozecie jakąś firme zajmującą sie tym tematem? jak wpsomniałem wczesniej znam tylko OnTrack'a, pewnie zrobią to porządnie, ale wolabym mieć więszy wybor :)
@ozzie: Teraz wszyscy stosują szyfrowanie sprzętowe. Nie tylko WD.

@smashthat jakkolwiek brzmi abstrakcyjnie musisz za pomocą jakiegoś narzędazia (używam Linuxa i mam to od razu w logu) co zwraca dysk na polecenie inquiry. Jeśli OK to nic dyskowi nie jest a problem leży po stronie systemu plików czyli wina Microsoftu.
Jak jest jakiś błąd to numer błędu ASC/ASCQ. Większość odpowiedzi jest tu
@kiernek: jak odepniesz dysk WD od kontrolera i podlaczysz bezposrednio przez SATA to system nie bedzie widzial zadnych partycji. A tak samo przelaczony Seagate jest widoczny. WD szyfruje nawet jak nie ustawisz hasla.
@kiernek: no wlasnie wedlug mnie WD strasznie to #!$%@? bo uzytkownik nie wie ze dane sa szyfrowane i jak popsuje kontroler (a oto bardzo latwo) to ma po danych. A z Seagate jesli nie wlaczal sam szyfrowania to odzyska bez problemu.