Wpis z mikrobloga

Mirki, czy 4gb ramu wystarczy mi w laptopie? Używany będzie do standardowych rzeczy (internet, filmy itp.) oraz głównie do programowania na studiach (c#, c++, java). Może czasem będę emulować linuxa i obrobię zdjęcie w Photoshopie (nie są to priorytety), ewentualnie odpalę grę w stylu cs 1.6. Do tego byłby procesor i5-5200u
#programowanie #laptopy #ultrabooki
(przepraszam za spam tagiem)
  • 16
@baczus: Ja mam 4 GB. Na początku studiów (3 lata temu) było wystarczająco (a to programowanie w C/C++ albo podstawy Javy). Ale teraz odczuwam brak. Eclipse czy IntelliJ IDEA bardzo muli (aplikacje Java EE). O Visual Studio nie wspominając.

Na systemach wirtualnych też pracowałem i dało się. Ale jednak te 4 GB to mało ;/

Dołóż i bierz 8 GB, bo za chwilę poczujesz brak.
@baczus: No to jak będzie SSD, to może i da radę z 4GB. Wiesz, gdy brak pamięci operacyjnej, to komp korzysta z pamięci wirtualnej, która jest po prostu plikiem na dysku udającym RAM. Przy dysku talerzowym oznacza to chrupiącą padakę ale z SSD może być jeszcze w miarę OK (głównie chodzi o czas dostępu). Choć trochę szkoda, że nie będziesz miał opcji upgrade'u.
Jak będzie z SSD to będzie dobrze. Ja na i3 oraz 4gb RAM z SSD odpalałem wirtualki z win 7 oraz visual studio i w miarę dobrze się pracowało - nie było to super ekstra płynnie jak na rzeczywistej maszynie,ale dało się bezstresowo pracować.
@baczus: warto się liczyć z tym że Twoje wymagania co do sprzętu wzrosną... (będziesz potrzebował serwera bazy danych, maszyny wirtualnej albo czegoś), głupio wtedy szukać nowego lapka. Na Twoim miejscu poszukałbym takiego z rozszerzalnym RAMem.