Ekspert MEN o Wołyniu: Trzeba pamiętać, że w szkołach są też dzieci z Ukrainy

Aleksander Pawlicki, współautor korekty podstawy programowej z historii w rozmowie z WP Wiadomości mówił, że propozycja wykreślenia rzezi wołyńskiej z podstawy programowej była podyktowana obecnością ukraińskich uczniów.

- #
- #
- #
- 177
- Odpowiedz
Komentarze (177)
najlepsze
W polskich szkołach są też niemieckie dzieci (mamy sporą mniejszość niemiecką). Czy w związku z tym nie uczymy o II WŚ oraz o zbrodniach niemieckich???
Tym bardziej powinno się dzieciaki o tym uczyć.
Do tego służy historia.
Do nauki DLACZEGO coś się stało i jakie były tego PRZYCZYNY i SKUTKI.
W Polsce natomiast zrobiliśmy z lekcji historii jedno wielkie bagno. Dla polskiej szkoły nie mają znaczenia przyczyny i skutki, a jedynie (suche) fakty i daty.
Jak wiesz, że 1.09.1939 wybuchła II WŚ to znaczy, że znasz historię, a to że nie wiesz czemu wybuchła, dlaczego miała taki
Myślę jednak, że ogarnięci rodzice opowiedzą swoim dzieciom, gdy te będą już gotowe, o tym, co reżimowa szkoła postanowiła przemilczeć (tak jak za komuny wiedzę o Katyniu zdobywało się w patriotycznych domach).
@salamandraplamista:
Ilu rodziców - a w szczególności tych z uśmiechniętej Polski - w ogóle wie cokolwiek o Wołyniu?
@Pomorski_Wilk: oj tam oj tam, najważniejsze że pis przegrał.
Komentarz usunięty przez moderatora
źródło: 11_Przechwytywanie
PobierzW szkołach na Ukrainie też uczą się polskie dzieci, jednak tam nikomu nie przeszkadza forsowanie banderowskiej propagandy i wybielania zbrodni dokonywanej na Polakach.
Tematami do wykreślenia są m.in. Chrzest Polski, średniowieczne wojny z Niemcami, żołnierze niezłomni, zwycięstwo grunwaldzkie.
Wśród treści przewidzianych do usunięcia, a dotyczących II wojny światowej są "przykłady szczególnego bohaterstwa Polaków, np. obrona poczty w Gdańsku, walki o Westerplatte, obrona wieży spadochronowej w Katowicach, bitwy pod Mokrą i Wizną, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, obrona Grodna, bitwa pod Kockiem".
Zmiany z języka polskiego zakładają