Wpis z mikrobloga

Cześć,
Tydzień temu zostałem magistrem Robotyki. Studiowałem na kierunku Automatyka i Robotyka. Teraz kolejnym krokiem jest znalezienie jakiegoś stażu/pracy.

Kierunek jaki sobie obrałem jest programowanie. Podczas studiów starałem się wiązać wszelkie projekty z programowaniem i o ile było to możliwe starałem się programować w Javie. Oczywistym jest, że na kierunku jaki studiowałem nie miałem tyle do czynienia z programowaniem co na Informatyce, ale mimo wszystko chciałbym rozwijać się w tym kierunku, a dokładnie w programowaniu w Javie.

I teraz pojawia się pytanie do bardziej doświadczonych osób. Wiadomo, że znalezienie pracy/stażu może trochę zająć, szczególnie jak się nie ma doświadczenia, a nie ma sensu też bezczynnie siedzieć i nic nie robić w domu skoro mam całe dnie wolne. Na czym się skupić, aby jak najlepiej przygotować się do pracy? Co powinienem na pewno przerobić? Możecie wskazać zagadnienia, które powinienem znać, jakieś książki z Javy, które warto przerobić lub ewentualnie jakieś kursy online?

Co do mojego poziomu programowania, to ciężko mi go określić. Jak dostaję jakiś program do zrobienia, to nawet jak z początku nie mam pojęcia jak się za coś zabrać, to zawsze sobie poradzę szukając rozwiązań lub jakiejś pomocy w internecie. Generalnie to często zaglądam na stackoverflow lub na inne fora i do tej pory do projektów uczelnianych ten sposób działał. Sam kod staram się trzymać w czystości, aby potem do niego wracając było wiadomo o co chodzi, ale z pewnością nie są to standardy panujące w lepszych firmach.

Plan mam taki, że jak się pojawi jakaś oferta, to składam CV, ale nie mam też parcia, żeby brać cokolwiek się trafi. Zależy mi na pracy związanej z programowaniem i nie mam parcia, aby składać oferty do jakiś testów lub czegokolwiek innego. Dlatego też zdaję sobie sprawę, że może się zdarzyć, że trochę będę w domu siedział i z tego powodu dobrze byłoby jak najwięcej się podczas tego czasu nauczyć.

Wyszedł trochę długi wpis, więc bardzo dziękuję za wszelkie rady! Pozdrawiam!

#programowanie #java
  • 22
@pexa: A czy ja się uczę od zera? Po prostu uważam, że zanim nie znajdę żadnego stażu lub pracy, to warto byłoby jak najlepiej spożytkować wolny czas. I o to w tym wpisie chodzi, aby osoby doświadczone wskazały na co zwrócić uwagę. Zupełnie zielony to ja nie jestem. Znalezienie stażu może mi zająć tydzień, a może mi zająć dłużej czasu, więc warto jakoś zaplanować czas i dalej się szkolić niż zakładać,
@Qbaz: Nie napisałem, że się uczysz od zera, uważam jednak, że po 5 latach na studiach to raczej sam powinieneś na tyle ogarniać żeby wiedzieć czego się uczyć.
Kraków 2014 - przychodzi student PK na rozmowę do firmy w której pracowałem (czasami miałem możliwość posłuchać), 5 lat studiów - MAGISTER, chwalił się praca mgr o wzorcach projektowych. Gość nie wiedział co to MVC