Wpis z mikrobloga

Cześć,
Tydzień temu zostałem magistrem Robotyki. Studiowałem na kierunku Automatyka i Robotyka. Teraz kolejnym krokiem jest znalezienie jakiegoś stażu/pracy.

Kierunek jaki sobie obrałem jest programowanie. Podczas studiów starałem się wiązać wszelkie projekty z programowaniem i o ile było to możliwe starałem się programować w Javie. Oczywistym jest, że na kierunku jaki studiowałem nie miałem tyle do czynienia z programowaniem co na Informatyce, ale mimo wszystko chciałbym rozwijać się w tym kierunku, a dokładnie w programowaniu w Javie.

I teraz pojawia się pytanie do bardziej doświadczonych osób. Wiadomo, że znalezienie pracy/stażu może trochę zająć, szczególnie jak się nie ma doświadczenia, a nie ma sensu też bezczynnie siedzieć i nic nie robić w domu skoro mam całe dnie wolne. Na czym się skupić, aby jak najlepiej przygotować się do pracy? Co powinienem na pewno przerobić? Możecie wskazać zagadnienia, które powinienem znać, jakieś książki z Javy, które warto przerobić lub ewentualnie jakieś kursy online?

Co do mojego poziomu programowania, to ciężko mi go określić. Jak dostaję jakiś program do zrobienia, to nawet jak z początku nie mam pojęcia jak się za coś zabrać, to zawsze sobie poradzę szukając rozwiązań lub jakiejś pomocy w internecie. Generalnie to często zaglądam na stackoverflow lub na inne fora i do tej pory do projektów uczelnianych ten sposób działał. Sam kod staram się trzymać w czystości, aby potem do niego wracając było wiadomo o co chodzi, ale z pewnością nie są to standardy panujące w lepszych firmach.

Plan mam taki, że jak się pojawi jakaś oferta, to składam CV, ale nie mam też parcia, żeby brać cokolwiek się trafi. Zależy mi na pracy związanej z programowaniem i nie mam parcia, aby składać oferty do jakiś testów lub czegokolwiek innego. Dlatego też zdaję sobie sprawę, że może się zdarzyć, że trochę będę w domu siedział i z tego powodu dobrze byłoby jak najwięcej się podczas tego czasu nauczyć.

Wyszedł trochę długi wpis, więc bardzo dziękuję za wszelkie rady! Pozdrawiam!

#programowanie #java
  • 22
@Qbaz: Tak jak napisałeś. Najlepiej się załapać na jakiś staż/praktyki i jak się wykażesz to Cię zostawią. Albo możesz iść na testera oprogramowania, tych biorą jak leci a to dobry punkt zaczepienia na dalszą karierę w IT.

Jeżeli chodzi o książki to musisz określić się w czym chcesz się specjalizować. Aplikacje webowe / desktopowe / mobilne. Sterowniki itd. itd.

Jakie miasto?
@Qbaz: W Poznaniu jest pełno miejsc gdzie wezmą osobę która potrafi programować na poziomie "low" i jest chętna do nauki. Nie znam rynku w Koszalinie niestety, więc tam Ci nie doradzę.
@Qbaz: Skończyłeś studia i 0 doświadczenia? To trochę słabo wypada. Co do rad, 0 doświadczenia to cieżko będziesz miał od razu na etat, skup się na stażu. Prędzej się ktoś odezwie, nie zrazisz się tak. W między czasie załóż sobie konto na jakimś repo i klep projekty. Na necie jest masa list projektów które warto spróbować robić. Dzięki temu poznajesz przekrojowo technologie i masz konkretny cel do stworzenia a nie użycie
@Qbaz: ja skonczylem automatyke i robotyke. Robie elektrohydraulike (maszynowa, nie budowlana ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
Wachlarz mozliwosci szeroki, ale to co mowia koledzy to prawda - szukanie roboty po skonczeniu studiow dopiero.. slabe to.. ja pracowalem juz cala magisterke.
Zależy mi na pracy związanej z programowaniem i nie mam parcia, aby składać oferty do jakiś testów


@Qbaz: IMHO błąd. Bo lepszy tester programujący niż człowiek, który w żadnym zespole nie pracował i cudzego kodu na oczy nie widział.
@Qbaz: nie wiem dlaczego odrzucasz testera. Od czegoś trzeba zacząć.
Tym bardziej, że nie jesteś z wykształcenia stricte informatykiem.
Ważne, aby zacząć w dobrej firmie.
Będziesz ogarnięty, to szybko możesz zmienić dział.
@sha4ky: Do tej pory wszystkie aplikacje jakie wykonywałem to były aplikacje desktopowe lub aplikacje na Androida. Działanie tych drugich zazwyczaj i tak w większym lub mniejszym stopniu wiązała się z programem na komputerze (np. klient - serwer, sterowanie obiektem mobilnym za pomocą telefonu). Co do tego w czym chciałbym się specjalizować, to aplikacje mobilne wydają się być dla mnie atrakcyjne, z tym, że uważam, że przerobienie jakiejś dobrej książki o Javie,
@Qbaz: Rób projekty, ale nie skupiaj się zbytnio na tzw. listach projektów. Tzn. zrób je, ale niekoniecznie wrzucaj do repo. Zrób własny projekt, taki który tobie ułatwiłby życie. Nie zapomnij o testach ;)
Szkoda, że się wcześniej nie ogarnąłeś, bo staże w firmach programistycznych są głównie w wakacje. Na staż łatwiej się załapać, a jakbyś okazał się dla firmy kumaty, to po nim miałbyś już robotę.
Co do pracy testera, to kieruję się tutaj tym, co mówi mi mój brat programista, który stwierdził, że lepiej kilka miesięcy szukać stażu związanego z programowaniem niż startować jako tester, bo potem może być ciężej ze zmianą.


@Qbaz: A ja kieruję się moim doświadczeniem związanym z rekrutowaniem programistów. I z mojego doświadczenia lepszy taki, który wcześniej w zespole klepał testy Selenium, niż taki, co siedział w domu i nie ma absolutnie
@Qbaz: Jakbyś był w Warszawie to byś robotę już spokojnie znalazł w programowaniu w Javie. Znam osoby które były przyjmowane na kilka tygodni na jakieś żal stanowisko i bez zerowej wiedzy ( lub z minimalną/mniejszą od Twojej) są przyuczane do stanowiska programisty.
@n3xo: @Qbaz: Rozumiem to, że ktoś się uczy na studiach i nie chce pracować bo nie musi/nie chce mu się, ale skończyć studia i się uczyć żeby na staż dostać to trochę smutno.